Csontritkulás
A csontritkulás veszélyes és súlyos szövődményekkel járó betegség, amely a csontok törését eredményezheti a gerincet, medencét, csuklót és combnyakat érintve. A csontritkulás akkor alakulhat ki, ha a csontépítő és csontlebontó sejtek működése felborul. A csontok erősségének és egészségének megőrzéséhez hozzájárulhatnak olyan fontos vitaminok, mint a kalcium, a D3- és a K2-vitamin. Tekintse meg a csontritkulást megelőző étrend-kiegészítő filmtablettákat honlapunkon!
Csontritkulás
A nőket jobban érinti a csontritkulás
Harmincöt éves korát követően szinte mindenki szervezete több csontot bont le, mint amennyit képez. A csontritkulás (oszteoporózis) kockázata főleg attól függ, hogy mekkora csonttömegre tett addig szert az egyén, és milyen gyorsan kezdi el a csonttömeget veszíteni. Ha az Ön szülei vagy testvérei közül valaki csontritkulásban szenved, az Ön kockázata is magasabb, különösen, ha az oszteoporózis törést is okozott.
Nőkben a menopauzát követően a csonttömeg csökkenése felgyorsul, ezért az elsősorban a menopauza utáni nőket érinti. Férfiakban a tesztoszteron termelődése csak kismértékű és fokozatos csökkenést mutat a 30-as életévek után, így náluk a csontritkulás később és kisebb arányban jelentkezik, mint nőkben, ráadásul nagyobb csonttömeggel rendelkeznek, mint a nők.
A csontritkulás csonttörést okozhat
A csontsűrűséget a csont ásványianyag-tartalma (főleg kálcium és foszfát) és szervesanyag-tartalma (pl. kollagénrostok) határozza meg. A csontritkulás leggyakoribb és legsúlyosabb szövődménye a csonttörés: főleg a gerinc, a combnyak, a medence és a csukló csontjait érinti.
Csontritkulás ellen mozgás
A fizikailag aktív gyerekek (ha megfelelő mennyiségű D-vitamint és kálciumot fogyasztanak) erősebb csontszerkezettel rendelkeznek. Főleg az ugrálás és a szökdécselés segíti elő a csontok erősödését. Az egész életen át tartó mozgás nagyon fontos, ezzel bármely életkorban növelhető a csonttömeg. Már kialakult oszteoporózisban persze óvatosan kell növelni a mozgás mennyiségét.
D-vitamin és kálcium csontritkulás ellen
Az egészséges csontképzéshez elegendő D-vitaminra és kálcium bevitel szükséges. A D-vitamin elengedhetetlen a kalcium bélből való felszívásához, a kalcium a csont alkotórésze, és serkenti a csontképzést.
A kalcium és foszfor egymáshoz viszonyított aránya sem mindegy: ha a foszfor és a kalcium körülbelül ugyanakkora mennyiségben van jelen, akkor a foszfor segíti a kalcium csontokba történő beépülést és csökkenti a vizelettel ürülő mennyiségét. Ha foszfor aránya meghaladja a kalciumét, akkor a csontokból kalcium szabadul fel.
Ha szükséges, étrendkiegészítőként film- vagy pezsgőtabletta, lágykapszula formájában a kálcium szedhető akár D-vitaminnal is kombinálva. Figyelem! A túlzott kalciumbevitel vesekőképződést okozhat, és zavar léphet fel más ásványi anyagok felszívódásában.
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása