Jód
Ahol nem megfelelő a jódellátottság, ott gyakoriak a pajzsmirigy-megbetegedések. Magyarország területének 4/5-e mérsékelten jódhiányos: az ivóvíz és a megtermelt élelmiszerek nem tartalmaznak elegendő jódot. A Pingvin gyógyszertárakban kapható jodid tabletta és csepp is. Várandósság és szoptatás idején, kamaszkorban, a változókor környékén, nehéz fizikai munka, dohányzás, alkoholfogyasztás esetén pótlása indokolt lehet. Nézzen körül a jód és egyéb vitamintartalmú étrend-kiegészítők között!
Jód
Jó, ha van jód!
A pajzsmirigy hormonjainak képzéséhez jód szükséges. A jód az anyagcsere megfelelő működésében vesz részt, biztosítja a csecsemők és gyerekek szellemi fejlődését. A hormonok 65 százaléknyi jódot tartalmaznak, hiányában anyagcserezavarok, fejlődési rendellenességek léphetnek fel
A jódhiány tünetei
A felnőtteknél a golyva, vagyis a jódhiányos strúma. A pajzsmirigy méretnöveléssel ellensúlyozza, hogy jód hiányában nem termel elegendő pajzsmirigyhormont. A golyva sokszor évekig sem okoz panaszt, ám így a komolyabb pajzsmirigyzavar kialakulása sem zárható ki.
Jódhiány miatti hormoncsökkenésről súlynövekedés árulkodhat. De a testi és szellemi teljesítőképesség is csökkenhet. Kutatások igazolják: ha a terhes nő az első hónapokban jódhiányos, a születendő gyermekének akár 10-15 ponttal is csökkenhet az IQ-ja. Enyhe jódhiánynál gyakoribb az egész életen tartó magas koleszterinszint és érelmeszesedés. Miben van elegendő mennyiség?
Nincs elég jód
Ahol nem mindenütt megfelelő a jódellátottság, ott gyakoriak a pajzsmirigy-megbetegedések. A felszíni jód az évezredek során az esőzésekkel a tengerekbe mosódik, ezért a legjódhiányosabb területek a kontinensek belső részein és a hegyvidékeken vannak. Magyarország területének 4/5-e mérsékelten jódhiányos: az ivóvíz és a megtermelt élelmiszerek nem tartalmaznak elegendő jódot. A nemzetközileg elfogadott öt százalékos aránynál gyakrabban fordul elő golyvás megbetegedés, ez alól csak az Alföld középső része kivétel.
A legjobb jódforrások
A jódhiány golyvát, illetve göbös pajzsmirigybetegségek kialakulását is okozhatja. A pajzsmirigy működését rontva a szervezet anyagcseréjét negatívan befolyásolja, mindezért nagyon fontos a jódhiány megelőzése, akár a jódozott só étrendbe történő beiktatásával is.
A legtöbb jódot a tengeri halak húsa, a kagyló és a homár tartalmazza. Gyógyszertárakban kapható jódozott víz és jodid tabletta. A lakóhely földrajzi fekvése alapján fokozott jódbevitel lehet szükséges várandósság és szoptatás idején, kamaszkorban, a változókor környékén, nehéz fizikai munka, dohányzás, alkoholfogyasztás esetén.
A káposzta, brokkoli, karfiol, kelbimbó, fehérrépa, torma csökkentik a jód felszívódását, de ezek sem golyvaképzők a szokásos mennyiségben fogyasztva.
Ne szedjen jódot, ha…
Az autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladásban adott jód fokozhatja a gyulladásos folyamatot, ezért a jód ellenjavallt, ahogy göbös pajzsmirigybetegeknél is. A túlzott jódfogyasztást mindenki kerülje, mert pajzsmirigygyulladást vagy- túlműködést is okozhat.
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása