![Folsav](https://pingvinpatika.hu/pub/media/catalog/category/Kat-Vitaminok_2024_KategoriaBanner_1170x200_1.jpg)
Folsav
A folsav részt vesz a vérképzésben, az aminosav- és nukleinsav-anyagcserében, az egészséges magzati fejlődésben. Az idegcső záródási rendellenességek előfordulása csökkenthető a kellő folsav-szint biztosításával. A folsavhiány egyik leggyakoribb oka rendszerint a hiányos táplálkozás, vagy az ételek rendszeres túlfőzése. Étrend-kiegészítők, vitaminkészítmények, folsavat tartalmazó tabletták sokasága érhető el a Pingvin gyógyszertárakban és webáruházában. Tekintse meg a honlapunkon található vitaminok széles kínálatát!
Folsav
Súlyos következményekkel járhat a folsav hiánya
Számos, igen fontos kémiai és biológiai folyamatban játszik elengedhetetlen szerepet a folsav. Részt vesz a vérképzésben, az aminosav- és nukleinsav-anyagcserében, az egészséges magzati fejlődésben. Az idegcső záródási rendellenességek előfordulása csökkenthető a kellő folsav-szint biztosításával.
A folsav a vízoldékony vitaminok (egészen pontosan a B-vitaminok) közé tartozik, a szervezet nem képes nagy mennyiségben sokáig elraktározni. Naponta meghatározott mennyiségű bevitelre van szükség ahhoz, hogy a szervezet folsavellátottsága egyensúlyban maradjon. A felnőtt szervezet napi folsavigénye kb. 300 mikrogramm, napi 400-500 mikrogramm javasolt serdülőkorban, illetve a gyermeket tervező vagy kisbabát váróknak.
A folsavhiány tünetei
Súlyos hiányállapotban elsősorban vérszegénység jelentkezik, amely fáradékonysággal, a fizikai erőnlét csökkenésével, feledékenységgel, hangulatingadozásokkal járhat.
A folsavhiányos szervezet immunvédekezése is gyengül, a különféle fertőzések előfordulása megnő, és ezek gyógyulása is elhúzódik. Hiányában a stroke és a gyomorrák kockázata is emelkedhet.
A folsavhiányos tünetek egy másik, szintén nagyon fontos vitamin, a B12-vitamin hiányállapotára hívják fel a figyelmet. Ha a szervezetben kevés a B12-vitamin, akkor úgynevezett relatív folsavhiányos állapot jöhet létre: a vérben megfelelő a folsavszint, de a vörösvértestek folsavtartalma kifejezetten csökkenhet. B12-hiányában ugyanis nem működik rendesen egy enzim, ami a vérképzéshez megfelelő szerkezetűvé alakítja át a szervezetbe bejutó folsavat. Emiatt érdemes a folsavat a B12-vitaminnal együtt pótolni, melyre szintén számos lehetőség van.
A folsavhiány okai
Egyik leggyakoribb oka az elégtelen bevitel, melyet rendszerint a hiányos táplálkozás, vagy az ételek rendszeres túlfőzése okozhat.
A bélfalat érintő bizonyos megbetegedések (például gyulladás, tumor, bélműtét utáni állapot, stb.), valamint az adott enzim veleszületett hiánya hajlamosíthat a folsavhiányos állapot kialakulására.
Az alkoholbetegeknél rendkívül gyakori a folsavhiányos állapot. Időskorban szintén érdemes a folsav-kiegészítésről gondoskodni.
Folsavforrások
Elsősorban táplálékkal juthatunk hozzá: leveles zöldségek, máj (kacsa, liba, sertés, szarvasmarha), spárga, spenót, bab, brokkoli, gyümölcsök, folsavval dúsított müzlik és reggeliző-gabonapelyhek formájában. Manapság étrend-kiegészítők, vitaminkészítmények, folsavat tartalmazó tabletták sokasága érhető el a gyógyszertárakban.
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása