Pajzsmirigyre ható készítmények
A pajzsmirigybetegségek leginkább a nőket érintik, és a leggyakoribb esetben pajzsmirigy-alulműködésben szenvednek a betegek. A tünetek lehetnek a fáradtság, hangulatingadozások, hízás vagy menstruációs problémák. Számos betegség mögött a kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés állhat. A pajzsmirigy helyes működésének érdekében érdemes a kínálatunkban is megtalálható, pajzsmirigyre ható készítményeket és ásványi anyagokat alkalmazni!
Pajzsmirigyre ható készítmények
Miért fontosak a pajzsmirigyre ható készítmények?
A pajzsmirigy betegségei igen szerteágazó tüneteket produkálhatnak: krónikus fáradtság, reflux, vashiány, hízás, idegesség jelentkezhet. Ezért a betegek gyakran több gyógyszert is szednek egy időben; az alapbetegség, illetve az általa okozott egyéb tünetek kezelésére is.
A pajzsmirigy egy endokrin, azaz hormont termelő, belső elválasztású mirigy. Hatást gyakorol az anyagcserére, légzésre, pulzusra, hangulatra, idegrendszerre, testsúlyra és a testhőmérsékletre is. A pajzsmirigy problémák igen gyakoriak nők körében, különösen az alulműködése, ami fáradtságot, súlygyarapodást, bőr- és hajszárazságot, menstruációs zavarokat és meddőséget is okozhat. A pajzsmirigy betegségei gyógyszeres kezelést igényelnek.
Pajzsmirigy étrend
Vannak olyan tápanyagok és ételek, melyek támogatják a pajzsmirigy egészségét és a betegséggel járó tünetek enyhítését. Naponta legalább 5 adag (40 dkg) zöldség, gyümölcs, illetve sovány fehérjék, rostban gazdag szénhidrátok, pl. barna rizs, quinoa, bulgur, teljes kiőrlésű kenyér, telítetlen zsírsavakat, pl. extra szűz olívaolaj, hal, olajos magvak kerüljenek az asztalra. A cukor, finomított szénhidrátok, telített zsírsavak és transzzsírsavak fogyasztása nem ajánlott.
A keresztesvirágúak (káposzta, brokkoli, kelbimbó, spenót, karalábé, retek, karfiol) és a szója párolással, főzéssel, erjesztéssel fogyaszthatóak. A glutén kiiktatása még a nem gluténérzékeny Hashimoto-betegeknél is javítja a pajzsmirigyműködést.
Pajzsmirigyre ható készítmények
A jódot a szervezet pajzsmirigyhormonná alakítja át. Hozzájuthatunk jódozott sóból, tengeri halakból, tenger gyümölcseiből, tejtermékekből és jódtartalmú kiegészítőkből. De vigyázzunk: a túl sok jód árthat is a pajzsmirigyzavarnak, ezért orvosunkkal mindig konzultáljunk a jódpótlásról.
A szelén szintén szükséges a pajzsmirigyhormonok előállításához, brazil dió, tenger gyümölcsei, szárnyashús, teljes kiőrlésű gabonafélék, étrend-kiegészítők tartalmazzák. A cink pótlása javíthatja a pajzsmirigybeteg nőknél a szerv funkcióját. Forrásai: osztriga, tenger gyümölcsei, máj, húsfélék, hüvelyesek, olajos magvak, étrend-kiegészítők. A Hashimoto-betegnek a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavak, az anyagcsere-folyamatokban fontos szerepet játszó B-vitaminok és az immunrendszert erősítő D-vitamin kiemelten fontos.
A felsorolt vitaminok, nyomelemek étrendkiegészítőként történő fogyasztása azonban csakis orvosi utasítás alapján ajánlott!
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása