B-vitamin
A B-vitaminok fontos szerepet játszanak az idegrendszer és az immunrendszer megfelelő működésének megőrzésében jelenlegi ismereteink szerint. Amennyiben a szervezetben B-vitamin hiány lép fel, az fáradékonysághoz, ingerlékenységhez, szívpanaszokhoz, valamint a haj és bőr egészségének romlásához vezethet. A kiegyensúlyozott étrend mellett szükséges esetén gondoskodjon a napi megfelelő B-vitamin bevitelről a honlapunkon található változatos kínálatból! Tekintse meg vitaminjainkat, és tegyen még többet egészségéért még ma!
B-vitaminok
A B-vitaminok összetett szerepe
A B-vitaminok fontos szerepet játszanak az immunrendszer energiatermelő anyagcsere-folyamataiban (B1, B2, B3, B5, B6, B12), hozzájárulnak az idegrendszer épségéhez (B2, B3, B12) és a bőr egészségéhez (B2, B3), illetve segítenek elűzni a fáradtságot is (B2, B3, B5, B6, B12). A B-vitaminok hiánya leginkább idegrendszeri, bőrgyógyászati, emésztőrendszeri és pszichiátriai tünetek képében jelentkeznek.
A B-vitaminok hiánya
A B-vitaminok vízben oldódnak. Kiegyensúlyozott táplálkozással könnyen bevihetők, így súlyos hiányállapot ritkán alakul ki, de az enyhébb hiány is kellemetlen tüneteket okozhat. Hiányát leggyakrabban túlzott alkoholfogyasztás vagy gyomor-bélrendszeri betegség miatt kialakuló felszívódási zavar okozza. Hiányállapot idősebb korban is kialakulhat.
A B-vitamincsalád szervezetben betöltött szerepe és működése is szorosan összefonódik egymással. Ezért is fordul elő ritkábban, hogy csak egy-egy B-vitamintípus hiánya alakul ki.
A B-vitaminok típusai
B1- vitamin (tiamin)
Hiánya leginkább egyoldalú táplálkozás miatt alakul ki. Ez a vitamin az idegsejtek és az izmok működéshez nélkülözhetetlen. Kiemelt szerepe van az anyagcsere folyamatokban, a szénhidrát anyagcseréjét biztosító enzim alkotórésze. Az alkoholbetegek különösen veszélyeztetettek, mert az alkohol lebontásához a szervezetnek fokozott mennyiségű B1-vitaminra van szüksége.
A B1-vitamin hiánya súlyos idegpálya károsodást okoz, mely ödémával, szív- és érrendszeri tünetekkel társulhat. Hiánya beriberi betegséget okozhat.
B2- vitamin (riboflavin)
A sejtek oxidatív anyagcseréjében játszik szerepet. Az emberi bélflóra is termeli. Ritkán alakul ki B2-vitamin-hiány, ezért önmagában nem, csak vitaminkomplexek alkotóelemeiként alkalmazzák. A zsírsavak lebontásához, a szénhidrátok anyagcseréjéhez, a nyálkahártya épségéhez és a szöveti légzéshez szükséges.
B3- vitamin (nikotinsav)
Segít a szervezet számára kinyerni az energiát a szénhidrátokból, zsírokból és a fehérjékből. A B3-vitamint a szervezet is elő tudja állítani, ugyanakkor a táplálékkal történő bejuttatása nem mindig megfelelő, mert igen rossz hatásfokú a felszívódása.
B5- vitamin (pantoténsav)
A B5-vitamin szerepet játszik a zsír lebontásában, és a női-férfi nemi hormonok előállításában, csökkenti a stresszt, energiát termel. A hámszövetet táplálja, ezért felfekvés, pelenkakiütés kezelésére alkalmas a pótlása.
Az emberre nem jellemző, hogy pantoténsav hiányállapot lépjen fel. Ha mégis előfordul, jellemzően a lábujjak zsibbadását, bizsergését okozza, vagy hasi görcs jelentkezhet.
B6- vitamin (pyridoxin)
A fehérjék lebontásában, az aminosavak anyagcseréjében játszik szerepet, az idegsejtek és a hámszövetek működését szabályozza. A szájon át szedhető fogamzásgátlók, egyes antibiotikumok és a szív-és érrendszeri betegségek esetén alkalmazott gyógyszerek csökkentik a B6-vitamin hatását.
B12- vitamin (kobalamin)
A nukleinsav-anyagcsere szabályozásában vesz részt, illetve a vörösvérsejtek képződéséhez szükséges. Felszívódása a gyomor-bélrendszeren keresztül akkor történik meg, ha a gyomor által termelt, úgynevezett intrinsic faktor jelen van. Ennek hiányában a vitamin megfelelő bevitele mellett is hiányállapot jön létre.
Számos készítmény segít a B vitamincsalád komplex vagy egyenkénti pótlásában tabletta, lágyzselé, szopogató-és rágótabletta, gélkapszula formájában. A választáshoz mindig kérje szakorvosa, gyógyszerésze segítségét!
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása