Cink
Cink hiányában a gyermekeknél lassú növekedés, krónikus hiány miatt fejlődésbeli elmaradás tapasztalható. Hiánya csökkenti a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet és gyakoribbak a vírusos megbetegedések. A bőr szárazzá és repedezetté válik, a haj és a köröm egészségtelen megjelenésű lesz. Egyoldalú táplálkozás vagy valamilyen betegség fellépésekor a cinkpótlás jó hatású lehet. A cinktartalmú táplálékkiegészítőket webshopunk is kínál, de csak orvosi felügyelet mellett szedje. Nézzen körül a cink és egyéb vitamintartalmú étrend-kiegészítők között!
Cink
Cink: kicsi kell belőle, de az nagyon!
A cink növeli a sejt életképességét, biztosítja az anyagcsere-folyamatok lezajlását, részt vesz a vércukorszint szabályozásában, befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését, sőt általános detoxikáló szerepe is van. Szebbé teszi a bőrt, kedvezően hat az agyműködésre, a növekedésre, továbbra a nemi fejlődésre, fogamzásra és a prosztatapanaszokra.
A cink feladata
Legfontosabb szerepe a sejtek határoló hártyájának, vagyis a sejtmembrán integritásának fenntartásában van. Kiemelkedő szerepet tölt be a szervezetben lezajló enzimatikus folyamatok szabályozásában. Az inzulin térszerkezetének megfelelő stabilizálása is cink jelenlétéhez kötött. Fontos az anyagcsere-folyamatok általános, helyes módon történő lezajlásának biztosításához.
Szabályozza a hormonok szintézisének folyamatát, így befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését is. Az egészséges spermiumok kialakulására is hat. Cinktartalmú készítmények használatosak például a pattanásos, aknés bőr kezelésére, illetve a sebgyógyulás és hámosodás elősegítésére. Jó hatású a jóindulatú prosztata- megnagyobbodás által okozott tünetek csökkentésére.
A cinkhiány következményei
Hiányában a gyermekeknél lassú növekedés, krónikus hiány esetén fejlődésbeli elmaradás tapasztalható. A szükségesnél kisebb mennyiség bevitele csökkenti a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet és gyakoribbá válnak a vírusos megbetegedések. A bőr szárazzá és repedezetté válik, ekcéma alakulhat ki. A haj és a köröm egészségtelen megjelenésű lesz. A hormonrendszer egyensúlya felborul és zavar támad a nemi funkciók terén is. A cink a gyerekeknél a herék fejletlenségét okozza, felnőtt korban az elhúzódó sebgyógyulás, az étvágycsökkenés, a letargia, a hasmenés és a bőrgyulladás a hiánytünet.
Cinkforrások
A hüvelyesek, a tojás, a tej, a húsfélék és mindenféle tengeri herkentyűk, halak bőségesen tartalmaznak cinket, felszívódása ezekből kiegyensúlyozott. Ám egyidejű magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztása rontja a felszívódás sebességét, mértékét. Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén így cinkkiegészítők szedése nem szükséges, ám egyoldalú táplálkozás vagy valamilyen betegség fellépésekor a cinkpótlás jó hatású lehet.
A cinktartalmú táplálékkiegészítőket is orvosi felügyelet mellett érdemes szedni. A hideg évszakokban, influenzaszerű megbetegedések halmozódásakor a sejtek ellenállásának megnövelése miatt érdemes pótolni. Bőrproblémák fennállásakor fokozott mennyiségben fogyasztandó.
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása