Kötszerek
Minden nap ki vagyunk téve kisebb-nagyobb háztartási baleseteknek, és még a legnagyobb óvatosság esetén is szerezhetünk sérüléseket. A sebek megfelelő kezelése kulcsfontosságú a megfelelő és gyors gyógyulásban, ezért érdemes odafigyelni rá. A sebeket alapos fertőtlenítés után kötszerrel ragasszuk le, hogy ne kerüljenek bele baktériumok, és elkerüljük az elfertőződés veszélyét. Kínálatunkban változatos kiszerelésben, több típusú és méretű kötszer közül válogathat!
Kötszerek
Kötszer nélkül nincs sebkezelés
Aki huzamosabb ideig tartó otthoni sebkezelésre kényszerül, nem árt, ha előtte alaposan tájékozódik, hogyan érdemes elvégezni a műveletet szakszerűen.
Kötszerek és kellékek
Első lépésként tekerjük le az öntapadó kötésrögzítőt vagy a ragasztót: a hypoallergén ragasztót úgy célszerű eltávolítani, hogy egy benedvesített papírzsebkendőt végighúzunk a ragasztó tetején, így könnyen leválik a ragasztó a sebkörnyéki bőrről.
Nagyon óvatos és körültekintő kötszer-eltávolítást igényel a seb, amely közepesen és erősen váladékozik. Emeljük le a kötszer(eke)t (például mull lap) a sebről.
A folyó váladéktól meg kell óvni az ágyneműt és a beteg ruházatát. Célszerű erre a célra rendszerbe helyezni olyan fehér törölközőket, betegalátétet, esetleg pelenkázáshoz használt cellulóz alátét alsó védőréteggel, amiket a kötözendő testtáj alá fektethetünk a kötéscsere idejére. Ezeket később külön könnyen fertőtleníthetjük, vagy egyszer használatos darabok esetén a kötözés után kidobhatjuk.
Kötszer mellé sebtisztító
Az elmaradt vagy kihagyott kötéscserék esetén előfordulhat, hogy a sebváladék megszárad, melynek eredményeképpen a kötszer beleragad a sebágyba. Fontos, hogy ilyen esetekben sem szabad áztatgatni a sebet, ugyanis a feláztatott sebváladék nem kívánatos része bekerülhet a sebbe és a sebkörnyék felpuhított bőrébe, tovább növelve a seb méretét és a fertőzésveszélyt! Ha fiziológiás sóoldattal (patikában kapható) megnedvesítjük a beszáradt kötszert, feltépés nélkül kerülhet le a fedőkötés.
Az elhasznált kötszert bele kell tenni egy kikészített zacskóba. Ezután mossa le a sebkörnyéket és speciális sebtisztító spray fújható a sebágyba is. Elsősorban fiziológiás sóoldat ajánlott erre a célra, de kifejezetten sebkezelésre való készítményeket is alkalmazhat (pl. sebmosó oldat, sebgél). Bőr- és nyálkahártya fertőtlenítő szereket használjon.
Kerülje a klór, pl. hipoklorit oldat vagy oxidatív ágenseket tartalmazó hidrogén-peroxid tartalmú szereket. Ezeknél ugyanis megnő az ép szövet roncsolásának veszélye, illetve a gyógyuláshoz szükséges növekedési faktorok vesztésével kell számolni!
A kezelőorvos által elrendelt kötszereket az utasítás szerinti sorrendben helyezze a sebágyra úgy, hogy a kötszer az ép bőrön, a sebszélnél szélesebben helyezkedjen el, majd rögzítse öntapadó kötésrögzítő pólyával vagy ragasztóval.
A szakszerű sebkezeléshez minden szükséges terméket széles választékban megtalál a Pingvin Patika webáruházában, illetve gyógyszertáraiban.
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása