
A körömgomba tünetei és kezelése
A körömgomba legyengült betegeknél komolyabb problémákat is okozhat, ezért mindig fontos a tünetek felismerése és a fertőzés kezelése.
A gyógyítása hónapokig tart, sőt, fontos lehet az elváltozást okozó gombatípus azonosítása is a speciális készítmény kiválasztásához. Sokan követik el azt a hibát, hogy az első készítmény kipróbálása után néhány héten belül abbahagyják a kezelést.
Körömgomba akkor fordul elő, mikor gomba támadja meg a kéz vagy a láb körmeit, vagy a körömágyat, a köröm alatti bőrfelületet. A gombák a körmöt az azt körülvevő bőr sérülésén keresztül, illetve a köröm és körömágy közötti nyíláson át támadják meg.
Egészséges embernél a körömgomba valószínűleg nem okoz komoly problémákat, ám rosszul nézhet ki, fájhat, vagy károsíthatja a körmöt vagy körömágyat. Azonban cukorbetegnél vagy legyengült immunrendszer esetén, krónikus betegségben szenvedőknél, illetve 60 év után a körömgomba komolyabb problémát okozhat. És bizonyos alapbetegség mellett nem minden gombaellenes készítmény alkalmazható biztonsággal.
Többféle gomba a ludas
A körömgombát élesztőgombák, penészgombák és különböző egyéb gombák okozhatják. A legtöbb fertőzést az atlétalábért is felelős gombaféle okozza, a lábujj közti gombás fertőzés terjed tovább, megbetegítve a körmöket is. Az atlétalábat okozó gombák szívesen tenyésznek olyan helyeken, ahol a sportolók gyakran megfordulnak, például öltözőkben és nyilvános zuhanyzókban. A gombák leginkább a meleg, nedves helyeket kedvelik, továbbá emberről emberre is terjedhetnek. Így gombás körömfertőzést kaphat attól is, hogy mezítláb sétál a nyilvános zuhanyzókban vagy uszodákban, illetve közös törülköző vagy körömolló használatától is. Nagyobb az esély gombásodásra körömsérülést követően vagy lábizzadást okozó cipő viselésekor.
A körömgomba tünetei
- sárgás(barna) vagy fehér színűvé válik,
- megvastagszik, nehezen vágható,
- barázdálttá válik a köröm felszíne,
- súlyos fertőzés esetén a köröm alól fehér, morzsalékos anyag távolítható el, továbbá
- a körömágy felől kezdődő fájdalmas, gennyező gyulladás jellemezheti.
- A gombásodás általában egy körmön kezdődik, majd később a többi körömre is átterjed. A fertőzést okozó gombák egy része a köröm széle felől, míg más gombafélék a körömágy felől terjednek tovább.
- Amennyiben körömgombája van, kényelmetlen, sőt fájdalmas lehet a cipőhordás, sétálás vagy egy helyben állás. A gomba átterjedhet a többi lábujj körmére vagy bőrére is. Idővel a fertőzés maradandó károsodást okozhat a körmön vagy körömágyon, ezért mindenképpen kezelni kell.
A körömkaparék-vizsgálat a köröm gombás fertőzésének legbiztosabb diagnosztikai módszere, amellyel egyértelműen megállapítható, hogy mi okozza az elváltozást. A vizsgálatra azért is szükség van, mert sok betegség hasonlíthat a köröm gombás fertőzésére (például a pikkelysömör, az ekcéma, és több ritkább betegség), ám mikrobiológiai vizsgálattal egyértelműen megállapítható, hogy gombás fertőzésről van-e szó.
A vizsgálat segítségével az is megállapítható, pontosan milyen gomba okozza a fertőzést (fonalas gombák, sarjadzó gombák, stb.), és ez segít a legmegfelelőbb kezelés megtalálásában.
A körömgomba kezelése
A gombás fertőzést nehéz kezelni, ráadásul hosszadalmas is, és kezelés hiányában csak romlik a helyzet. A körömgombától való megszabadulás mindenképpen kitartást igényel, a választott készítménytől függetlenül. A fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően a gyógyulás pár héttől akár egy évig is tarthat, és még így is előfordulhat, hogy nem tud teljesen megszabadulni a fertőzéstől.
A gombás fertőzés kezelésére különböző gombaellenes készítményeket (külsőleg használatos ecsetelőt, körömlakkot, krémet, vagy szájon át szedhető gyógyszert) használhatunk. Bizonyos fajtái recept nélkül is kaphatók, ugyanakkor léteznek vényköteles gyógyszerek is. A szájon át szedhető gombaellenes gyógyszer adhatja a legjobb esélyt a súlyos fertőzés gyógyítására, ám számolni kell a mellékhatásokkal is, ezért orvosi ellenőrzésre van szükség a kúra előtt és alatt is, illetve máj- és szívproblémák, terhesség és szoptatás esetén nem alkalmazhatóak.
Kiújulás ellen
A körömgomba gyakran tér vissza a kezelés után is, ennek megakadályozására a következő lépések ajánlottak:
- Lefekvés előtt mossa meg és szárítsa meg alaposan a lábát, majd alkalmazzon gombaellenes terméket.
- Tágas cipőt vagy szandált, papucsot viseljen, amelybe nem izzad be a lába, illetve gyorsan elvezeti a nedvességet.
- Viselés előtt hagyja 24 óráig száradni a cipőjét, ne járjon napokig ugyanabban a cipőben.
- Viseljen pamutzoknit, amelyet azonnal cseréljen le, ha a lába beleizzadt.
- Ne ossza meg senkivel a kisollóját, zokniját, törölközőjét, hogy megelőzze a mások által átadott körömgombát.
- Viseljen papucsot, ha nyilvános öltözőben, zuhanyzóban, uszodában vagy strandon jár.
Vénnyel vagy anélkül?
A körömgomba kezelésére számos vény nélküli készítmény kapható. Valamennyi klinikailag igazolt hatással rendelkezik. A gyógyszeres készítmények között találhatunk eltérő kiszerelésűeket (körömlakk, krém, ecsetelő), és a használat gyakoriságában és módjában is különbségek lehetnek. A legfontosabb azonban, hogy a termékek eltérő gombaellenes hatóanyaggal rendelkeznek.
Számos vény nélküli körömgomba-ellenes készítmény közül választhatunk tehát, azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy mennyire vagyunk képesek az adott készítmény igényelte terápiahűséget betartani (naponta többször, vagy pusztán csak hetente tudunk időt szakítani a fertőzött terület kezelésére). Amennyiben nem az előírások szerinti rendszerességgel vagy időtartamig használjuk a készítményeket, nem lesznek hosszabb távon hatásosak.
Forrás: A cikk a webbeteg.hu cikkei alapján készült, és dr. Szász-Német Réka bőrgyógyász lektorálta.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása