Gerincbántalmak
A sok ülőmunka gerinc- és derékfájdalomhoz vezethet, viszont kezelhető krémekkel, táplálékkiegészítőkkel, gyógyszerekkel. A TV2, a FEM3 és a SuperTV2 műsorán látható Több mint TestŐr című televíziós életmódmagazinban a Pingvin Patika gyógyszerészei segítik a nézőket a gerinc- és izomfájdalom megelőzésében és panasz esetén a megfelelő készítmények kiválasztásában.
A gerincbetegségeknek több oka lehet. Az egyik, hogy az emberek az evolúciós fejlődés miatt négy láb helyett két lábon járnak, és ez a függőleges testtartás nagyobb terhet jelent a gerincnek. De az ülés ugyancsak megterheli, a számítógép előtti, órákig tartó ücsörgés rossz tartáshoz, hátfájáshoz vezet. Fontos lenne az asztal mellől óránként felállni, átmozgatni az izmokat. A nők a magas sarkú cipő viselésével is ártanak a gerincüknek.
Az ízületi és izomhúzódásos fájdalmakra, sérülésekre a Pingvin Patikákban személyesen, de akár online is segítséget nyújtanak a gyógyszerészek: mindenkinek személyre szabottan javasolnak krémeket, kenőcsöket – magyarázza dr. Nagy Ildikó, a szegedi Pingvin Patika vezetője. A nem gyógyszeres hatóanyagú, vérbőséget okozó illóolajokat, kámfort, mentolt tartalmazó készítmények ellazítják az izmot, így izomhúzódás, ízületi sérülés kezelésére kiválóak. Ha a kenőcs nem segít, többféle tabletta áll a páciensek rendelkezésére. Arra viszont felhívja a figyelmet, hogy ezeket a készítményeket össze kell hangolni azokkal a gyógyszerekkel, amelyeket már eleve szed a beteg.
A betegek sokszor nincsenek azzal tisztában, hogy egy-egy hatóanyag több néven is forgalomban van, így a túladagolás veszélye állhat fenn. Ha egy hatóanyag nem válik be, akkor nem szabad mértéktelenül dózist emelni, helyette szakember tanácsát érdemes kikérni, egy másik készítményt választani a probléma kezelésére.
Nem elég egy adott terméket keresni név szerint, el kell olvasni, milyen összetevők szerepelnek a dobozán, mert előfordulhat, hogy ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza két különböző nevű termék, ezért szükséges minden alkalommal gyógyszerész segítségét kérni. Komolyabb sportsérülések esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni, aki személyre szabottan ír fel vényköteles kenőcsöket a beteg részére.
Kevesen tudják, hogy a gyógyszertárakban is készül sportkrém: ennek fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatóanyaga van, illetve értágító hatású összetevő is kerül bele paprikakivonat formájában. A gyógynövényes – árnika- és rozmaringkivonatot tartalmazó – gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító krémeket izomhúzódásokra javasolják.
Sportolásra olyan mozgásformát kell választani, amely megmozgatja az izomrendszert, segít a mozgásszervi betegségek megelőzésében. Ilyen például az ízületkímélő úszás, amelynek ugyanakkor izomerősítő hatása is van, és tehermentesíti a csontokat. A jóga a helyes testtartás kialakításában segít, miközben erősíti az izmokat, a pilates pedig olyan mélyizmokat mozgat meg, amelyeket más mozgásforma nem – magyarázza Mojzesné dr. Terray Orsolya, a bajai Pingvin Patika gyógyszertárvezetője.
Csontritkulás megelőzésére érdemes kalciumot, D-vitamint, K2-vitamint szedni. Az ember csontszövetmennyisége 25–30 éves korára alakul ki, addig képes beépülni a kalcium, utána már csak ennek a csontokból történő kiáramlását lehet megakadályozni. Ezért fontos, hogy a vérben a megfelelő kalciumszintet fenntartsuk, különben ezt a szervezet a csontokból fogja pótolni.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása