Jó esetben reménykedve tekintünk az új esztendőre, rosszabb esetben borúlátóan. Az optimista, pozitív gondolkodás segít könnyebben megélni a hétköznapokat, és ez nem csak üres közhely!
Mivel a jövőbe senki nem lát bele, csak elképzelni tudjuk, mi történhet velünk, mi várhat még ránk az életben. Aki azzal a szerencsés tulajdonsággal született, hogy pozitívan szemléli a világot, könnyebben veszi az élet akadályait. A pesszimista hozzáállás pedig nehezíti a dolgokat. Jó hír, hogy kellő tudatossággal a helyzet javítható.
Ezért is érdemes megtanulni pozitívan gondolkodni! Hiszen tudvalevő, hogy a pozitív gondolkodás gyógyít. Az elképzelt pozitív jövőkép megnyugtatja az idegrendszert, pozitív hatással van a már kialakult betegségekre, illetve azokból való gyógyulásra. És íme, itt a tudományos bizonyíték is.
Hosszabb élet vár
Az optimisták tovább élnek és egészségesebbek, mint a borúlátók – állapították meg amerikai kutatók egy korábbi vizsgálatban, ám az ok-okozati összefüggés még kérdéses.
A Pittsburgh-i Egyetem kutatói a 100 ezer, ötven év fölötti nő egészségi állapotát 1994 óta követő nagyszabású tanulmány, a Nők Egészsége Kezdeményezés (Women’s Health Initiative) adatait elemezték. A halálozás és a krónikus egészségi problémák arányát hasonlították össze optimista és pesszimista hozzáállású nők között.
Akik inkább jó, mint rossz dolgok bekövetkeztére számítottak a kikérdezéskor, 14 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg a vizsgálat nyolcéves követési ideje alatt, a szívbetegség miatti halálozás kockázata pedig 30 százalékkal csökkent. Az optimisták körében ritkább volt a magas vérnyomás, a diabétesz és a dohányzás is.
A cinikusan ellenségesnek minősített csoport tagjai 16 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg a tanulmány ideje alatt, mint a legkevésbé ellenségesek. A rákban való elhalálozásra 23 százalékkal volt nagyobb a kockázata az előbbieknek. A tanulmány azonban azt nem azt igazolta, hogy a negatív hozzáállás váltja ki a káros egészségügyi hatásokat, inkább azt, hogy valamiféle kapcsolat áll fenn közöttük – olvasható a www.webbeteg.hu cikkében.
Nézzük a jó oldalát!
Mindannyiunk életét próbatételek tarkítják. Nem sikerül minden elsőre. Ahogy a gyerekeket is arra biztatjuk, az első kudarc után próbálja meg újra megoldani a feladatot, felnőttként tegyük mi is ezt! Azt vegyük számba, annak örüljünk, amink van, és ne azt nézzük, ami nincs! Segítség lehet a vallás, a hit, a szeretetteljes élet, a sok-sok beszélgetés azokkal, akikben őszintén megbízhatunk. Az anyagi javak helyett helyezzük előbbre a számunkra fontos emberi kapcsolatok ápolását! Ne feledjük: üres kézzel jöttünk, üres kézzel távozunk.
Szeressük jobban önmagunkat!
Ebbe beletartoznak a saját egészségünkért való lépések, amelyekre az idő előrehaladtával egyre több időt kell fordítani. Hagyjunk időt a pihenésre, a saját feladatainkat úgyis csak mi végezzük el. Családtagjainkkal akkor teszünk jót, ha látják, hogy rendben vagyunk önmagunkkal, hozzon bármit is az új esztendő.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása