Ásványi anyag és sópótlás
A megfelelő mennyiségű ásványianyag-pótlás és sópótlás a folyadékvesztéssel párhuzamosan kell, hogy történjen. Folyadékvesztés során, például fokozott fizikai terhelés, hasmenés, hányás vagy erős izzadás esetében szervezetünk fontos sókat és ásványi anyagokat veszít. A nem megfelelő pótlás esetén súlyos és életveszélyes kiszáradás is kialakulhat jelenlegi ismereteink szerint. Honlapunkon számos jótékony hatású ásványi anyag és sópótló készítmény közül válogathat!
Ásványianyag- és sópótlás
Az ásványianyag- és sópótlás fontossága
Szédülés, fejfájás, izomgörcs, ízületi fájdalom, fáradékonyság esetén gyanakodhatunk, hogy a szervezetünk valamiben hiányt szenved. Nyáron nemcsak a folyadék-, hanem a só- és ásványi anyagok fokozott bevitele is fontos. Hiába iszunk elegendő vizet, teát, ha kimossuk szervezetünkből az ásványi anyagokat. Ezek hiánya szervi problémához is vezethet.
Étkezés nélkül hetekig is, ásványi anyagok és folyadék nélkül csupán néhány napig maradunk életben. Az időjárásnak megfelelően pótoljuk a folyadékot, de a só- és ásványi anyag mennyiségének szintentartása is fontos.
Ásványi anyagok pótlása
Az ásványi anyagok és a víz jelenléte vagy hiánya az egész szervezetünkre, anyagcserénkre hatással van. A víz biztosítja a vérkeringést, lehetővé teszi a tápanyagok oldását, felszívódását és szállítását. Ha a szervezet víz- és sóháztartása felbomlik, anyagcserezavarok jelentkeznek. Különösen veszélyeztetett kategóriába tartoznak a sportolók, a fizikai munkát végzők, az idősek és a gyerekek.
Kinek kell a sópótlás?
A nátriumból és kloridból álló só kis mennyiségben elengedhetetlen a folyadék- és ásványianyag-egyensúly fenntartásához. Az ajánlások szerint egy felnőtt napi sóbevitele 5 gramm, durván 1 teáskanálnyi mennyiség. Ebben benne van az összes étkezés, beleértve a félkész és kész termékek sótartalmát, illetve a külön sózást is.
A só, azaz a nátrium-klorid két alkotórésze a nátrium (40%) és a klór (60%). Jelentős szerepe van az ideg- és izomműködésben, a vérnyomás szabályozásában és egyes enzimek aktiválásában. A klór a gyomorsósav alkotórészeként közreműködik az emésztésben, a nátriumhoz, illetve a káliumhoz kötött kloridion formájában a só-víz háztartásban és a savbázis egyensúly fenntartásában jeleskedik.
A sportolóknak, fizikai munkásoknak több sót kell fogyasztaniuk, főleg hőségben, a folyadékveszteség miatt. Fizikai megterhelés hatására nemcsak vizet, hanem elektrolitokat is veszítünk. Utóbbiak közé tartozik többek között a nátrium, a kálium, a kalcium, a magnézium és a klorid. Sportolásnál választhatunk alacsony nátriumtartalmú, de kalciumban és magnéziumban gazdag ásványvizet. Azonban a túlzásba vitt sóbevitel növeli a vérnyomást, a jelentős mennyiségű tartós sófogyasztás pedig magas vérnyomást okozhat.
Az étrendkiegészítő készítmények és - komplexek segítenek az ásványi anyagok pótlásában, amire nyáron is figyelni kell.
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása