Rubophen 500 mg tabletta

Kiszerelés:
20x
SKU:
293114
Gyártó/Forgalmazó:
Sanofi-Aventis Zrt.

Hatékony láz- és fájdalomcsillapító 6 éves kortól.

Internetes ár
1 519 Ft

Jogszabály módosítás

Egységár: 75.95 Ft / db

Vásároljon még 14500 Ft értékben, és megrendelését ingyenesen* kiszállítjuk!

Jellemzők

  • A Rubophen 500 mg tabletta paracetamol hatóanyagú lázcsillapításra és enyhe, illetve középsúlyos fájdalmak hatékony csillapítására szolgáló készítmény. 

Alkalmazás

  • Felnőtteknek és 6 évesnél idősebb gyermekeknek és serdülőknek javasolt lázcsillapításra, különböző eredetű fájdalmak – fejfájás, fogfájás, reumatikus és izomfájdalmak, menstruációs fájdalmak, idegi eredetű fájdalom, ízületi fájdalmak – csillapítására.

Tárolás

  • Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
  • A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

Figyelmeztetések

  • Várandós kismamák is szedhetik fájdalom és/vagy láz csillapítására a lehető legkisebb hatásos adagban és a lehető legrövidebb ideig. 
  • Szoptatás ideje alatt orvos előírása szerint kell alkalmazni a gyógyszert.
  • Más paracetamol-tartalmú készítmények együttes alkalmazásakor ügyelni kell arra, hogy a paracetamol összdózisa ne haladja meg a maximális egyszeri, ill. napi adagot.

Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára

Rubophen 500 mg tabletta

paracetamol


Mielőtt elkezdi alkalmazni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Ön számára fontos információkat tartalmaz.

Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje.

  • Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
  • További információkért vagy tanácsért forduljon gyógyszerészéhez.
  • Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.
  • Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha tünetei (a fájdalom esetében 5 napon belül, a láz esetében 3 napon belül) nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.

A betegtájékoztató tartalma:

  1. Milyen típusú gyógyszer a Rubophen 500 mg tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?
  2. Tudnivalók a Rubophen 500 mg tabletta szedése előtt.
  3. Hogyan kell szedni a Rubophen 500 mg tablettát?
  4. Lehetséges mellékhatások.
  5. Hogyan kell a Rubophen 500 mg tablettát tárolni?
  6. A csomagolás tartalma és egyéb információk.


1. Milyen típusú gyógyszer a Rubophen 500 mg tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Rubophen 500 mg tabletta hatóanyaga, a paracetamol, láz-és fájdalomcsillapító hatású gyógyszer.

A Rubophen 500 mg tabletta felnőtteknek, serdülőknek és 6 évesnél idősebb gyermekeknek javasolt lázcsillapításra, különböző eredetű fájdalmak – fejfájás, fogfájás, reumatikus és izomfájdalmak, menstruációs fájdalmak, idegi eredetű fájdalom, ízületi fájdalmak – csillapítására.


2. Tudnivalók a Rubophen 500 mg tabletta szedése előtt

Ne alkalmazza a Rubophen 500 mg tablettát

  • ha allergiás a paracetamolra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére,
  • ha súlyos vese- és/vagy májkárosodásban szenved,
  • ha heveny májbetegsége vagy vírusos eredetű májgyulladása (hepatitisz) van,
  • ha bizonyos veleszületett enzimrendellenessége (glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány) van,
  • 6 éves kor alatt.

Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Rubophen 500 mg tabletta alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

Paracetamol-tartalma miatt kizárólag orvosi javaslatra alkamazható az alábbi esetekben:

  • enyhe vagy közepes májkárosodás,
  • idült alkoholizmus vagy a közelmúltban lezajlott alkoholmegvonás,
  • alacsony glutationszint,
  • Gilbert-szindróma esetén (enyhe, öröklődő májrendellenesség, a vér magas bilirubinszintjével járó állapot).

Más paracetamol-tartalmú készítményekkel történő együttes alkalmazás során nő a túladagolás veszélye, ezért feltétlenül ellenőrizze, hogy az alkalmazott készítmények együttes paracetamol tartalma nem haladja-e meg a maximálisan alkalmazható egyszeri adagot és a maximális napi adagot!

Rendszeres, vagy hosszú ideig történő alkalmazása során, valamint vese- és/vagy májműködési zavar esetén a betegek szoros orvosi felügyelete szükséges.

Az előírt adagot nem szabad túllépni!

Amennyiben Önt súlyos vesebetegség miatt kezelik, ezt a gyógyszert csak a kezelőorvos kifejezett utasítására és az általa módosított adagban szedheti.

Ha a fájdalom több mint 5 napig tart, vagy a láz több mint 3 napig tart, ha a készítmény nem elég hatékony, vagy ha bármilyen egyéb tünet jelentkezik, ne folytassa a kezelést orvosa tanácsa nélkül.

Tartós és/vagy túl nagy adagok alkalmazása esetén máj- és vesekárosító hatás, továbbá vérképelváltozások jelentkezhetnek.

A forgalomba hozatali tapasztalatok alapján a paracetamol alkalmazása során májkárosodás alakulhat ki terápiás adagok, különösen 4 g/nap-os adagolás alkalmazása mellett, vagy rövid távú kezelés után is, illetve olyan betegeknél, akiknél korábban nem állt fenn májkárosodás.

Óvatosság ajánlott olyan betegek esetében, akik érzékenyek az acetilszalicilsavra vagy a nem-szteroid gyulladáscsökkentőkre (NSAID-ok) (lásd Egyéb gyógyszerek és a Rubophen 500 mg tabletta).

Amennyiben a Rubophen 500 mg tabletta alkalmazása során súlyos bőrreakciók tünetei jelentkeznek Önnél – így például a bőr felszíni rétegének leválásával járó hólyagosodás (toxikus epidermális nekrolízis), a szájüreg, a szem és a hüvely nyálkahártyáján jelentkező hólyagos elváltozások, valamint foltos kiütéses bőrterületek (Stevens–Johnson-tünetegyüttes) (lásd a 4. Lehetséges mellékhatások c. pontot), a gyógyszer szedését azonnal abba kell hagyni, és orvoshoz kell fordulni.

A paracetamol befolyásolhatja egyes laboratóriumi (vér- és vizelet-) vizsgálatok eredményét.

Egyéb gyógyszerek és a Rubophen 500 mg tabletta
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.

A Rubophen 500 mg tabletta és egyéb készítmények együttes alkalmazás esetén a gyógyszerek egymás hatását módosíthatják.

  • A paracetamol fokozhatja a véralvadásgátlók hatását, a vérzések kialakulásának kockázatát.
  • A paracetamol és az úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek együttes alkalmazása fokozza a májkárosodás kockázatát.
  • A szalicilamid-tartalmú gyógyszerek megnyújtják a paracetamol kiválasztását.
  • A paracetamol- és a rifampicin-tartalmú gyógyszerek, illetve egyes epilepszia elleni szerek vagy egyes nyugtatók (barbiturát-tartalmú gyógyszerek) együttes alkalmazása a májkárosodás lehetőségét fokozza.
  • A paracetamol és egyes Parkinson-kór elleni készítmények (úgynevezett MAO-gátlók) együttes alkalmazása izgatottságot és magas testhőmérsékletet okozhat.
  • A kolesztiramin-tartalmú gyógyszerek csökkentik a paracetamol felszívódását.
  • A paracetamol- és a doxorubicin-tartalmú gyógyszerek együttes alkalmazása fokozza a májkárosodás kockázatát.
  • Klóramfenikol-tartalmú gyógyszerrel együtt adva annak mérgező (toxikus) hatása megnő.
  • Flukloxacillin és paracetamol együttes adása során a szervezetben található sav mennyisége megnövekedhet (metabolikus acidózis), különösen szepszis, alultápláltság vagy idült alkoholizmus esetén.
  • Káva-tartalmú (kávacserjéből, Piper methysticumból készült) gyógyhatású szerekkel történő együttes alkalmazása fokozza a májkárosodás kockázatát.
  • A kelátképző gyanta csökkentheti a paracetamol felszívódását a bélrendszerben, és egyidejű bevétel esetén csökkentheti annak hatását. Lehetőség szerint több mint 2 óra teljen el a két gyógyszer bevétele között.
  • Az inzulin hatását a paracetamol nagy adagokban gátolhatja.
  • A paracetamol fokozhatja a vas(II)-ionok felszívódását.

A Rubophen 500 mg tabletta egyidejű alkalmazása étellel, itallal és alkohollal
Az esetlegesen együtt fogyasztott ételek és italok a gyógyszer hatását számottevően nem befolyásolják.
A gyógyszer alkalmazása során, illetve amíg a készítmény hatása tart, tilos alkoholt fogyasztani! A Rubophen 500 mg tabletta alkalmazása alkohollal együtt májkárosodást okozhat.
Grépfrút vagy ebből készült ital csökkentheti a paracetamol hatását.

Terhesség, szoptatás és termékenység
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

Terhesség
Ha szükséges, a Rubophen 500 mg tabletta alkalmazható terhesség alatt. Fájdalom és/vagy láz csillapítására a lehető legkisebb hatásos adagban és a lehető legrövidebb ideig kell szedni. Amennyiben a fájdalom és/vagy láz nem csökken, vagy gyakrabban kell bevennie a gyógyszert, forduljon kezelőorvosához.

Szoptatás
Szájon át történő alkalmazás esetén a paracetamol kiválasztódik az anyatejbe, de klinikailag nem jelentős mennyiségben.
Szoptatás alatt az orvos előírása szerint kell alkalmazni a gyógyszert.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A készítmény nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


3. Hogyan kell szedni a Rubophen 500 mg tablettát?

Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

A készítmény ajánlott adagja:

Felnőttek:
Az ajánlott egyszeri adag 500-1000 mg (1-2 db 500 mg-os tabletta).
Legfeljebb naponta négyszer ismételhető 4 óra elteltével.
Maximális napi adag: 8 tabletta (4000 mg).

Gyermekek és serdülők:
6 év-8 év: 250-500 mg (fél-1 tabletta) legfeljebb naponta 3-szor.
Maximális napi adag: 3 tabletta (1500 mg).
9 év-14 év: 500 mg (1 tabletta) legfeljebb naponta 4-szer.
14 év felett a szokásos felnőtt adagok alkalmazhatók.
Maximális napi adag: 4 tabletta (2000 mg).

Idősek:
A szokásos felnőtt adagok alkalmazhatóak.

Idült, stabil májbetegség:
Idült, stabil májbetegségben az adagot csökkenteni, az egyes adagok bevétele között eltelt időt pedig növelni kell.

A fenti maximális napi adagok rövid ideig tartó kezelés esetén (gyermekeknél és serdülőknél 5, felnőtteknél 10 nap) alkalmazandók, ennél hosszabb ideig csak orvosi ellenőrzés mellett, az orvos által megállapított adagban szedhető.

Az előírt adagot nem szabad túllépni!

Az alkalmazás módja:
Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettát étkezés után bőséges folyadékkal kell bevenni.

Ha az előírtnál több Rubophen 500 mg tablettát vett be
Azonnal orvoshoz kell fordulni túladagolás esetén, vagy ha egy gyermek a készítményt véletlenül elfogyasztotta. Még akkor is fel kell keresni az orvost, ha a beteg jól érzi magát, mivel fennáll a később bekövetkező súlyos májkárosodás veszélye.
Idősek, kisgyermekek, májbetegségben szenvedő betegek, idült alkoholizmus vagy idült alultápláltság, valamint egyidejű, enzimindukáló gyógyszerekkel történő kezelés esetén fokozott a paracetamol-mérgezés kockázata, beleértve a halálos kimenetelt is.
Az előírtnál nagyobb adagok alkalmazása súlyos máj- és vesekárosodást, és vérképzőrendszeri elváltozást okozhat. Túladagolás esetén a májkárosodás tünetei az első 24 órában a sápadtság, étvágytalanság, hányinger, hányás, gyengeség, fokozott izzadás és hasi fájdalom. A paracetamol túladagolása májbetegséget (májelégtelenséget), gyomor-bél rendszeri vérzést, agykárosodást (enkefalopátia), kómát, hasnyálmirigy-gyulladást és heveny veseelégtelenséget is okozhat, vagy akár halálhoz is vezethet, különösen a fokozottan veszélyeztetett populációkban, például kisgyermekeknél.
A kezdeti súlyos tünetek hiányának ellenére is azonnal orvosi ellenőrzésre van szükség.
A véralvadási rendszer érpályán belüli kóros aktiválódásának (disszeminált intravaszkuláris koaguláció) ritka eseteit figyeltek meg a paracetamol túladagolásával összefüggésben.

Ha elfelejtette bevenni a Rubophen 500 mg tablettát
Ne vegyen be kétszeres adagot, a kihagyott tabletta pótlására, mert ezzel már nem pótolja a kiesett mennyiséget, viszont a túladagolás veszélyének tenné ki magát. Folytassa a kezelést az előírtak szerint.

Ha idő előtt abbahagyja a Rubophen 500 mg tabletta szedését
Általában nem jelentkezik semmiféle mellékhatás.

Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.


4. Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Néhány mellékhatás súlyos következményekkel is járhat. Amennyiben az alább felsorolt bármely mellékhatás kialakulását észleli, ne szedje tovább a Rubophen 500 mg tablettát, és azonnal értesítse kezelőorvosát:

  • angioödéma, mely a bőr mélyebb rétegeinek hirtelen kialakuló duzzanatával jár, és érintheti a torkot, a szemhéjakat, ajkakat és a nemi szerveket is (nem ismert gyakoriságú mellékhatás).
  • anafilaxiás sokk, mely a vérnyomás hirtelen csökkenésével és légzészavarokkal járó életveszélyes allergiás reakció (nem ismert gyakoriságú mellékhatás).
  • a bőr felszíni rétegének leválásával járó nyálkahártya-hólyagosodás (toxikus epidermális nekrolízis), a szájüreg, a szem és a hüvely nyálkahártyáján jelentkező hólyagos elváltozások, valamint foltos kiütéses bőrterületek (Stevens–Johnson-szindróma), a bőr gennyes felhólyagosodása (pusztulózis) (nagyon ritka gyakoriságú mellékhatások); úgynevezett fix gyógyszerkiütés (mindig ugyanazon a helyen jelentkező vörös, kerek folt; nem ismert gyakoriságú mellékhatás), lásd Figyelmeztetések és óvintézkedések.

További mellékhatások:

Ritka mellékhatások (1000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet):

  • gyomortáji fájdalom, hányinger, hányás
  • bőrpír, csalánkiütés, bőrkiütés

Nagyon ritka mellékhatások (10 000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet):

  • asztma
  • orrnyálkahártya-duzzanat
  • vérképzőszervi rendellenességek, például vérlemezkeszám-, fehérvérsejtszám-csökkenés,
  • sárgaság

Nem ismert gyakoriságú mellékhatások (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg):

  • túlérzékenységi reakciók (bőrvörösség, bőrkiütés, viszketés, nyálkahártyatünetek)
  • hörgőgörcs
  • fehérvérsejtek számának jelentős csökkenése (agranulocitózis), a vér oxigénszállító képességének csökkenése (methemoglobinémia)
  • nagy adagban, főleg tartós alkalmazás során mérgező, igen nagy adagokban halálos májkárosodást (visszafordíthatatlan májszövetpusztulást) okozhat. Ennek korai tünetei: sápadtság, étvágytalanság, hányinger, hányás, fokozott izzadás, általános gyengeség, hasi fájdalom. Alkohol fogyasztása mellett a májkárosító hatás kifejezettebb.
  • sejtpusztulással járó (citolitikus) májgyulladás, ami heveny májkárosodáshoz vezethet
  • bőrkiütés kerek foltokkal, viszketéssel és égő érzéssel, amely színes nyomokat hagy, és ugyanazon a helyen jelentkezhet, ha újból szedi a gyógyszert (fix gyógyszerkiütés).

Ha a fenti tünetek közül legalább egy előfordul, a gyógyszer alkalmazását végleg abba kell hagyni.

Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.


5. Hogyan kell a Rubophen 500 mg tablettát tárolni?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

A dobozon és a buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felhasználható/Felh.:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.


6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Rubophen 500 mg tabletta?

  • A készítmény hatóanyaga 500 mg paracetamol tablettánként.
  • Egyéb összetevők: kálium-szorbát, povidon, sztearinsav, talkum, kukoricakeményítő, hidegen duzzadó keményítő.

Milyen a Rubophen 500 mg tabletta külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Fehér vagy majdnem fehér, hosszúkás, mindkét oldalán domború tabletta, egyik oldalán „RUBOPHEN” jelöléssel, másik oldalán bemetszéssel ellátva.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.

10 db, 20 db, illetve 30 db tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó

A forgalomba hozatali engedély jogosultja:
Opella Healthcare Commercial Kft.
1045 Budapest, Tó utca 1-5.
Magyarország

Gyártó:
Opella Healthcare Hungary Kft.
2112 Veresegyház, Lévai utca 5.
Magyarország

OGYI-T-3734/01 10× buborékcsomagolásban
OGYI-T-3734/02 20× buborékcsomagolásban
OGYI-T-3734/04 30× buborékcsomagolásban

A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2022. június

A termék megvásárlását követően van lehetősége véleményt írni!
Egyéb
EAN 5999053900007
Tárhely sor D
Tárhely oszlop 6
Tárhely Polc 4
Betegtájékoztató Megnézem
Pingvin helyettesítés 00330

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Helyettesítő termékek - Összes megtekintése

Hírlevél feliratkozás

Nézd meg mit mond rólunk

az árukereső.hu közössége