Gyerekre, felnőttre és állatra sem veszélyes az ágyi poloska, viszont akár hetekig tartó, roppant kellemetlen viszketéssel és vakarózással jár, ha olyan ágyba feküdtük, ahová az apró vérszívó már befészkelte magát.
Az ágyi poloska vérrel táplálkozik, méghozzá éjszaka. Nappal észrevétlen, hiszen kiváló búvóhelyei vannak.
Kedvelt lakhelyei
Fertőző betegséget nem hordoz, semmilyen egészségre ártalmas hatása nincs, de szűnni nem akaró viszketést okoz az ágykeret repedéseiben, padlórésekben, tapéta alatt meghúzódó vérszívó, amely éjjel elhagyja rejtekhelyét, és az alvó ember, állat véréből táplálkozik. Megbújhat az ágy matracában, ruhában is, és ha idegen helyen, régi ágyban hajtjuk álomra a fejünket, nem kizárt, hogy bőrünkön, ruházatunkon visszük magunkkal a saját ágyunkba és szekrényünkbe. Valójában nem a régi bútor repedései vonzzák, de ott több ideje van háborítatlanul megbújni.
A csípés mint tünet
Ha reggelente apró csípések formájában újabbnál újabb tünetek jelennek meg a bőrön, sanszos, hogy ágyi poloskával van dolgunk. A csípések elrendeződése jellegzetes: gyakran vonalas mintázatban, egymás mellett több gócban szabad szemmel is jól látható. Éjszakánként az előbújó kis élősködőket időnként nyakon is csíphetjük, ugyanis szabad szemmel is jól láthatóak, de ügyesen elbújnak. Persze gyakran napokig fel sem merül a gyanú az emberben, csak az egyre fokozódó, majd szűnni nem akaró csípésre figyelhetünk fel.
Csípését gyakran nehéz felismerni. Kis, vörös, viszkető göbcse (papula) jelentkezik a bőrön, közepén egy pontszerű szúrcsatornával – ez számos rovar csípése következtében kialakulhat. A csípés azonban sokszor észrevétlen, egyértelmű jel az erősen viszkető érzés, ami időnként hólyagképződéssel is járhat, és az erős vakarás következtében felül is fertőződhet.
Tünetkezelés
Helyi hűsítő, viszketéscsökkentő, esetenként szteroidos krémmel javasolt kezelni, felülfertőződés esetén helyi antiszeptikus kezelés is szükséges lehet. Az elvakart csípések olykor allergizálhatnak is, azonban ennél veszélyesebb egészségkárosító hatással az apró állat szerencsére nem rendelkezik.
Az elvakart csípés, seb egy-két hét alatt gyógyul meg. Nyomot, heget nem hagy maga után, de amíg múlik, nagyon meg tudja keseríteni az életet. Bosszantó, hogy amíg fel nem ismerjük a probléma okát, és ki nem irtjuk, folyamatosan újabb és újabb csípések keserítik meg a mindennapokat.
Szakember segíthet
Mivel a fertőzés emberről emberre nem terjed, a csípésekkel teli gyerekek ugyanúgy mehetnek óvodába, bölcsődébe, ahogy a nagyobbak iskolába és a felnőttek a munkahelyre. Az apró bogár az állatokat is megcsípi, de a csípés róluk sem terjed át az emberre.
Az már jó, ha sikerült beazonosítani a kis méretű bogarat, de sajnos elég nehéz megszabadulni tőle. Az otthoni nagytakarítás általában nem segít, a speciális, vegyszeres rovarmentesítésben jártas szakember segítségét ajánlott kérni, aki általában az egész házat lefújja rovarirtóval.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása