A vastag-, illetve végbélben kialakuló polip nem fáj, sokszor nem is tudni a létezéséről. Azonban a vérezgető vagy erősen vérző végbélpolip nem játék. Kialakulását az étrend nagyban befolyásolja.
A polipnak nevezett nyálkahártya-kinövés nemcsak a vastag- és végbélben alakulhat ki, hanem az üreges szervekben (például méh, húgyhólyag, gyomor) is. A végbélpolip a vastagbél utolsó szakaszában alakul ki, és előfordulása nagyon gyakori.
Árulkodó jelek
A vastagbélben kialakuló polip akár 30 év alatt is kialakulhat, de főleg 60 év feletti életkorban jelentkezik, különböző méretben és alakban, illetve mennyiségben. A kis méretű általában veszélytelen, sokszor nem is tudni a létezéséről. A nagy méretű azonban több tünettel is járhat: nyákos széklet, hasmenés, vérnyomok, hasfájás. A nagyon nagyok még a beleket is beszűkíthetik, bélelzáródást, erős székrekedést okozhatnak. Az intenzíven vérző polip akut veszélyt jelent, a vérezgető pedig hosszú távon vérszegénységet okozhat. De az igazán nagy baj akkor van, ha a polip elrákosodik.
Eltávolítással megelőzhető
Ha évek óta található polip a végbélben, egyes típusai a bélfalba mélyen behatolva rosszindulatú daganattá alakulhatnak, ezek neve karcinóma. Ezért fontos a megelőzés, vagyis a polipok eltávolítása, és annak szövettani vizsgálata. A fájdalommentes eltávolítás leggyakrabban a végbéltükrözés alkalmával történik meg. Műtét csak a nagyon nagy polip estén indokolt. A szövettani vizsgálat a polip típusára ad választ, és a jó- vagy rosszindulatú elváltozás is megállapítható belőle. Egyúttal a kezelés típusát is meghatározza.
Kiújulhat
Az eltávolított polip később is kialakulhat, és ne csak a korábbi helyén, hanem a bél bármely szakaszán. Ezért fontos a rendszeres kontroll, amelynek gyakoriságát mindig a szakorvos határozza meg a polip méretétől, mennyiségétől, típusától függően, de a vizsgálat gyakoriságát még a genetika is befolyásolja. Az endoszkópos vizsgálat tehát a későbbiekben rendkívüli jelentőségű. A vizsgálati időponttól függetlenül ajánlott bejelentkezni az orvoshoz, ha gyanús tünetek lépnek fel, például hasfájás, furcsa fájdalmak, kemény hasfal, vérzés, láz, fogyás.
Gyökeres életmódváltás
A nyugati társadalmakban a végbélpolip igen gyakori, ennek oka a magas zsírtartalmú ételek, illetve a rostszegény étrend lehet, amit a genetika, a dohányzás és az alkohol csak tetézhet. Ezért hangsúlyos a más betegségek esetében is sokat ismételt megelőzés és az életmódváltás: a kiegyensúlyozott táplálkozás, az egészséges alapanyagokból készített ételek fogyasztása, a zöldség- és gyümölcsdús étkezés, a sok folyadék, a hús-, zsír- és cukorszegény étrend, és az egyik legfontosabb, a rostdús táplálkozás. A dohányzás, az alkohol kerülendő. Fontos a rendszeres sport.
Életmentő vizsgálatok
Az életmódváltás a polip és annak elrákosodása, illetve a vastagbélrák megelőzése miatt fontos. Sajnos Magyarországon az uniós államokhoz képest jóval többen halnak meg vastagbélrákban, amelynek hátterében a genetika mellett a már említett egészségtelen életmód áll. A teljes és részleges vastagbélvizsgálat, a végbél-, illetve béltükrözés, a székletből végzett vérteszt segíthet a megelőzésben, a diagnózis felállításában, az esetleges kezelés megkezdésében. A néhány évente ismételt vizsgálatokat nem ajánlott elodázni. Végbélrákban évente hatezer magyar hal meg.
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása