Magyarországon június harmadik vasárnapján ünnepeljük az édesapákat. Festő Blanka pszichológus segítségével tíz pontban gyűjtöttük össze, miért fontosak az édesapák a gyermekek, az anyák, egyszóval az egész család életében.
1. Az apa mint fejlesztő
Az újszülöttek fejlődésében meghatározó szerepe van az apával közösen eltöltött időnek, az aktív kommunikációnak, a közös játéknak. Azok a babák, akik több aktív időt töltenek el az apukájukkal, 1 éves korukra fejlettebbek, és jobb a problémamegoldó képességük azoknál a kicsiknél, akikre kevesebb ideje jut a családfőnek. Ezért az apa már a kezdetek kezdetén komoly fejlesztő szereppel bír a gyermek számára.
2. Játszva tanulás
Az apák úgymond kiegészítik az anya óvó, védő, gondoskodó viselkedését azzal, hogy többféle izgalmas, fizikai aktivitást igénylő játékkal kötik le a gyerekek figyelmét. Az apróságok szórakozva tanulnak: az apával közös, önfeledt játék nagyban hozzájárul a kicsik képességeinek fejlődéséhez.
3. Sikeresebb iskolás évek
Ha az apa figyelemmel kíséri csemetéje iskolai tevékenységét, és aktívan jelen van az életében, akkor a gyermek a legtöbb készségét tekintve fejlettebbnek bizonyul azon társainál, akik apa nélkül gyűrik le az iskolás éveket.
4. Könnyebb lázadó évek
A serdülőkori viszontagságoktól sok szülő tart. Azonban itt a megoldás: az apa–gyermek viszony elmélyültsége és a lázadás közt szoros az összefüggés. Ha az apa addig megfelelő intenzitással vett részt gyermeke életében, az a kamaszéveiben kevésbé lesz lázadó típus, tinédzserkorban kevesebb fejfájást okoz majd a szüleinek.
5. Sikeresebb felnőtt élet
Jó, ha a gyermek életére jellemző az aktív apai részvétel, mert ez hozzájárul a későbbi felnőtt pszichés stabilitásához, a kommunikációs és konfliktusmegoldó készségei fejlődéséhez, felnőttként a sikeresebb kortárskapcsolatokhoz.
6. Szerencsés a szerelemben
Ha az apa szeretetteljes, elfogadó kapcsolatot ápol utódaival és azok édesanyjával, akkor nagy valószínűséggel a gyermekek később sikeresebbek lesznek a pálya- és párválasztásban, mint egy keménykezű, autoriter apa esetén. A vasszigor tehát nem egyenlő a hosszú távú, tartós sikerrel.
7. Nyugodtabb anya
Ahhoz, hogy egy anya elég jó szülő tudjon lenni, szüksége van a férje, az apa támogatására. Ez egyrészt pszichés stabilitása, másrészt a párkapcsolatuk miatt fontos. Nem elhanyagolható az sem, hogy az apa időnként tehermentesíti az anyát azzal, ha 1-2 órára lefoglalja a gyermeket: kettesben játszanak, sétálnak. Így az anyának is jut ideje saját magára.
8. Kaland az élet!
Míg az apa felfedezésre, aktivitásra ösztönzi a gyerekeket, addig az anya biztonsági bázisként van jelen a családban. Ha a családban érvényesül ez a szerencsés párosítás, akkor a gyermek képes lesz bizonyos mértékben elszakadni az anyától annyi időre, míg felfedezi a világot, annak tudatában, ha érzelmi töltődésre van szüksége, bármikor visszatérhet anyához. Ez hozzájárul az egészséges kötődési fejlődéshez.
9. Kell a tekintély!
Az apa az autoritás (tekintély), a szabályok képviselője is, így aktív szerepe van a szocializációban, a normák elsajátításában, mindennek elfogadásában. Nagyon fontos, hogy az apa mindezen feladatok mellett is megfelelően ki tudja fejezni érzelmeit, gondolatait gyermekei felé, és ne csak keménykezű szülőként legyen jelen a család életében.
10. Apa példát mutat
Az apa a fia számára a férfiszerepekkel kapcsolatos mintát mutat, a lányát pedig megismerteti a másik nemre vonatkozó viselkedésekkel, attitűdökkel. Mindez modellként szolgál a gyerekeknek – például arra, hogyan bánjon a majdani férfi a nővel.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása