Mind az akné, mind a seborrheás dermatitis kellemetlen bőrtünet. Makacs elváltozásként éktelenkedhetnek az elrejthetetlen testrészen is, például az arcon.
A seborrheás betegségek nagyon gyakoriak, a népesség nagy részének életét megkeserítik. A seborrhea fokozott faggyútermelést jelent. A seborrheás betegségcsoportba több bőrelváltozás tartozik, köztük az akné és a seborrheás dermatitis. Az akné a kamaszokat bosszantó tünet, amely nagyrészt serdülőkorban jelentkezik; a seborrheás dermatitis azonban minden korcsoportban előfordul.
Seborrheás dermatitis
Gyulladással és hámlással járó elváltozásként a seborrheás dermatitis hosszú lefolyású elváltozás, ott jelenik meg, ahol sok a faggyúmirigy. Legtöbbször csak a hajas fejbőr, arc, ritkábban a mellkas, hát érintett, de előfordul csaknem egész testet érintő formában is. Kialakulásának hátterében a genetika állhat, amely hatására nagyobb számú, fokozott mennyiségű faggyút termelő faggyúmirigy jelenik meg. E faggyúban elszaporodó Malassezia gombák is szerepet játszanak a tünetek kialakulásában.
Kezelése
A betegség változó lefolyású, télen, tavasszal rosszabbodik a helyzet, amelyen az idegeskedés, stressz sokat ront. Sajnos nem gyógyítható, folyamatos és tartós kezelést igényel. A faggyútermelés csökkentésével, gyulladáscsökkentéssel, illetve a Malessezia gombák számának mérséklésével kezelhető eredményesen.
Pattanásos bőr
A gyakran piros, gyulladt, olykor sárgás, gennyes pöttyök a 11 és 30 év közötti serdülők és fiatal felnőttek nagy részét érintik, férfiakat és nőket egyaránt. A fiúknál általában szembetűnőbb tünetek jelentkeznek. Az akné az arcon, háton, mellkason, a hónaljaknál, combhajlatoknál, a fenekeken, emlők alatti területen jelentkezhet.
Változatos formákban alakulhat ki: zárt és nyitott mitesszerek, pattanások, gyulladt csomók, ciszták, sipolyok jellemzik, amelyek helyén akár hegek is keletkezhetnek. Az akné hátterében is jelentős szerepet tölt be a genetikai hajlam, de a fokozott faggyútermelés, a faggyúmirigyek kivezető csövének elzáródása, a faggyúban elszaporodó baktériumok miatt kialakuló gyulladás és a fokozott immunválasz is igen gyakori ok.
Fontos, hogy az akné formáit ne kapargassuk, főleg ne koszos kézzel, mert ezzel megnő a fertőzésveszély, még nagyobb gyulladás alakul ki, és a gyógyulási idő is megnyúlik. Akinek pattanásos a bőre, hajlamos az aknéra, kerülje a magas szénhidráttartalmú ételeket: a tésztaféléket, kenyeret, csokoládét, süteményeket.
Kezelése
A tünetek súlyosságától, kiterjedtségétől függően helyi és szisztémás (az egész szervezetre ható injekció vagy tabletta) kezelések, illetve ezek kombinációja alkalmazható. Enyhe tünetek esetén elegendőek a helyi megoldások – például krémek formájában.
A mitesszerre hasznosak a lokális retinoidféleségek; ha a mitesszerek mellett gyulladt pattanások is éktelenkednek a bőrön, helyi antibiotikumokkal, benzoyl-peroxid és azelainsav kombinációjával ajánlott próbálkozni, persze orvosi utasítás szerint. Arról is az orvos dönt, hogy súlyosabb esetekben érdemes-e szisztémás antibiotikumokat, hormonális kezelést, esetleg szisztémás retinoidokat kipróbálni. Emellett különböző speciális bőrkezelésekkel érhető el látványos eredmény: fényterápia, a hegek kezelésében a dermabrázió segíthet.
Forrás: Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása