Szédülés az elmozdult fülkristály miatt

Szédülés az elmozdult fülkristály miatt

A legtöbben azt sem tudják, mi az a fülkristály, mások sajnos a rendszeres szédülés miatt tisztában vannak vele. A jóindulatú helyzeti szédülés (beningus paroxizmális pozicionális vertigo, röviden BPPV) heves, rövid ideig tartó szédüléses roham, amely akár hányingerrel, hányással is járhat. Jó hír, hogy sikerrel kezelhető.

 

Köztudott, hogy az egyensúlyszervünk (vestibularis rendszer) a belső fülben található. Az itt elhelyezkedő félkörös ívjáratokban apró kalcium-karbonát részecskék vannak. Bizonyos esetekben ezek a kristályok leválnak a helyükről, és a fej mozgatásakor elúsznak a belső fül folyadékterében, szédülést okozva ezzel. A három pár félkörös ívjárat bármelyikében kialakulhat ez az eltérés, de a hátsó ívjáratokban a leggyakoribb.

Szédülés az elmozdult fülkristály miattTipikus tünetek

Az éjszakai forgolódás alatt szédül. Amint felül az ágyban, szédül, amikor felkel az ágyból, szédül. Ha felnéz a feje fölé, megint szédül, csakúgy, mint amikor lenéz a cipőjére. Ismerős?

Az is a jóindulatú szédülés jellegzetes tünete, hogy a hirtelen mozgásoknál jelentkezik, ugyancsak hirtelen, de rövid ideig tart, általában egy percen belül véget ér. Mivel a fej bizonyos, de gyakori mozdulatai miatt a kristályok sokszor elmozdulnak, naponta igen sokszor éri inger éri az egyensúlyozó szervet, ami egyenes út a hirtelen és gyakori szédüléshez. Jellemző lehet a hányinger, hányás, illetve akaratlan szemmozgás alakulhat ki.

Miért mozdul el?

A BBPV oka napjainkban még nem tisztázott, az is lehet, hogy az öregedés egyik természetes velejárója. A fej traumája szintén BPPV kialakulásához vezethet. Akár egy rossz mozdulat, főleg a nyakat érintő, is elég ahhoz, hogy a kristályok elmozduljanak a helyükről. De a szakszerűtlen masszázs is árthat, vagy a nyaki terület megrántása.

A kivizsgálás

A vizsgálat során a beteg tüneteire kíváncsi az orvos, és készül egyensúly érzékeléses teszt is, amely a központi idegrendszert is érinti. Mivel a fülkristály-elmozdulás szédülést okoz, így nem elegendő fül-orr-gégész szakorvost felkeresni, neurológiai vizsgálat is szükséges, ezzel zárják ki a súlyos idegrendszert érintő betegségeket.

BPPV gyanúja esetén a Dix-Hallpike-teszt sem maradhat el. Ilyenkor a beteget ülő helyzetből hanyatt fektetik, fejét az ágy szintje alá süllyesztik, 45 fokkal oldalra fordítják, majd ismét felültetik. Utána a másik oldalt is tesztelik. Ezzel a manőverrel a hátsó ívjáratot érintő BPPV-s betegeknél a provokációra tipikus szédüléses rohamot lehet előidézni, amely maximum 2 perc alatt le is csillapodik. A szédülést gyakran kíséri hányinger, leizzadás is. Ez egy igen fontos differenciáldiagnosztikai módszer.

Tornával gyógyul

Nem érdemes várni a spontán gyógyulásra, ehhez nagyon sok idő kellene, hiszen a magától történő gyógyulás itt azt jelenti, hogy az elmozdult fülkristály eltűnik, felszívódik. A fülkristály-elmozdulás jóindulatú szédülést okoz, amely könnyen kezelhető és teljesen meg is szüntethető, gyógyszeres kezelés általában nem szükséges. Ez elsősorban az Epley-manőverrel történik: az egyensúlyozó szervet ingerlő, elmozdult fülkristályok eltüntetése, illetve a helyükre történő visszakerülése a cél.

A tornát először neurológus szakorvos jelenlétében végezzük el. Alkalmazásával már az első alkalommal is jelentős eredmény érhető el. Otthon is gyakorolható, így a probléma nagyjából 3-4 hét alatt teljesen megszüntethető. A tornát lehetőleg éhgyomorra végezzük.

 

Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.



Hírlevél feliratkozás

Nézd meg mit mond rólunk

az árukereső.hu közössége