Fehérje a vizeletben

Fehérje a vizeletben

Mit jelent, ha a vizeletvizsgálati eredmény túl sok vagy túl kevés fehérjét jelez? Rövid összefoglaló a rutinvizsgálatról, a mért eredmények számairól.

 

A vizelet a vérből, a vese által megszűrt és kiválasztott folyadék, mennyisége naponta 1000–1500 milliliter között ingadozik, ez nagyban függ attól, mennyi folyadékot fogyasztottunk aznap. Színe szalmasárga, amely kevés folyadékbevitel esetén sötétebb színű, bő folyadékfogyasztás mellett pedig világosabb színű, víztiszta. Bizonyos gyógyszerek, ételek (cékla, sütőtök, répa) is befolyásolják a színét.

Tesztelhető folyadék

Fehérje a vizeletben

A vizeletvizsgálatot több okból is elrendelheti a háziorvos, szakorvos. Például felfázás esetén vagy egyéb húgyúti megbetegedés miatt. De terhesség megállapításakor vagy vesebetegség kezelése során is gyakori vizsgálat lehet. Ez történhet tesztcsíkkal vagy laboratóriumi körülmények között. A 24 órás vizeletgyűjtésből pontosabb eredmény várható.

Mit mutat a vizsgálat?

A proteinek (fehérjék) minden sejt és szövet építőelemei, a vérben a véralvadási rendszer tagjai, hormonok, szállítómolekulák, enzimek, az immunrendszer működésében részt vevő antitestek lehetnek. A vizeletvizsgálat a vizeletben kiválasztódó különböző fehérjék összmennyiségét méri. Egészséges embereknél nagyon kis mennyiségű fehérje ürül a vizelettel (a mért összfehérje normál értéke 0–150 mg/l), ám a kiürített fehérje mennyisége utal a háttérben előforduló lehetséges betegségekre.

Magasabb érték

A fehérjeürítés gyakorta átmeneti, ártalmatlan: ilyenkor benignus proteinuria állhat fenn.

A fokozott fehérjeürítés okai:

  1. vesebetegségek (gyulladások, cukorbetegség, magas vérnyomás betegség, fertőzések, autoimmun betegségek következtében).
  2. a vese visszaszívó képességét meghaladó mennyiségű fehérje jelenléte a szűrletben és egyéb okok (vese- és húgyúti kövek, gyulladások, sérülések és daganatok).
  3. Láz, fizikai terhelés, szívbetegség is járhat emelkedett vizeletfehérje-értékkel.

Alacsonyabb érték

Aggodalomra nincs ok, klinikai jelentősége leginkább az emelkedett értéknek van.

Vizeletvizsgálati paraméterek

Mit vizsgál és mutat az eredmény? A legfontosabb az albumin (fehérje). Az egészséges vese esetén a vizeletben csak az úgynevezett kis méretű fehérjék jelenhetnek meg, de olyan kevés, hogy a tesztcsík ezt ki sem mutatja, csak a nagyobb mennyiségű fehérjét. Ha a vizeletgyorsteszt pozitív, további laboratóriumi vizsgálat javasolt.

A fehérje jelenléte számos betegségre utalhat: a vese gyulladásos megbetegedései, immunológiai megbetegedései, húgyúti fertőzések. Ha a cukorbetegnél gyakran ürül fehérje a vizelettel, az már a veseszövődményre utal.

Gyakran jelenik meg a fehérje lázas betegségekben és kismamáknál is. A terhesség során megjelenő fehérjeürítés a terhességi toxikózis (magas vérnyomást, valamint egy vagy több szerv, gyakran a vesék károsodását eredményező folyamat) egyik előjele lehet. Attól nem kell megijedni, ha a fiataloknál napközben fehérje ürül a vizeletbe. Ez fekvő testhelyzetben, éjszaka megszűnik, teljesen ártalmatlan jelenség.

A többi elem

A fehérjén kívül vizsgálják

A fehérjén kívül vizsgálják, van-e a vizeletben cukor (glükóz), genny (baktérium), nitrit, urobilinogén (UBG), bilirubin, aceton, vizeletüledék, vér (vvs: előfordulhat menstruáció, húgyúti vagy vesemedence-fertőzés, húgyhólyag- vagy vesetumor, vesekő esetén). Ezek mellett fehérvérsejtet (fvs) is vizsgálnak. Ennek kórosan megemelkedett értéke valamilyen alsó vagy felső húgyúti fertőzésre utal, de akár fertőző nemi betegség jele is lehet.

A kimutatott hámsejtek veséből, húgyutakból származhatnak, de ennek nincs jelentősége. A cylinderek fellelhetősége vesebetegségre utalhat. A vizeletkristályoknak általában nincs jelentőségük.

A vizeletvizsgálat emellett információt ad a vizelet fajsúlyáról, pH-értékéről, a kiválasztott anyagokról, illetve tájékoztat a GFR (glomeruláris filtrációs ráta) értékéről. Ez a vesék működését jellemző paraméter, amely megadja a vesén átszűrődő folyadék mennyiségét, térfogatát.

 

A vizeletvizsgálat azért hasznos, mert gyorsan nyújt pontos, betegségre figyelmeztető adatokat, így meghatározza a további vizsgálatok típusait is.

 

Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.

 



Hírlevél feliratkozás

Nézd meg mit mond rólunk

az árukereső.hu közössége