
Dióhéjban a menopauzáról
A menopauza – sokak félelmével ellentétben – nem szünteti meg a nőiességet és a szexuális életet, sőt sokakra felszabadítólag hat, hogy már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt.
A menopauza szó szerinti jelentése: a menstruáció vége. Mivel a menopauzát megelőző néhány év során a vérzések általában rendszertelenné válnak, és több hónapos kimaradások fordulhatnak elő, a menopauza akkor válik biztossá, ha egy év elteltével sem jelentkezik új menstruáció.
Változókori igazságok
Ez egy természetes biológiai állapot, amely a termékenység korának végét jelenti. Ettől függetlenül a menopauza kellemetlen testi tüneteket és érzelmi labilitást, veszteségérzést okozhat.
A hormonális változásokon túl a menopauzához kapcsolódó tévhitek is felelősek az érzelmi megrázkódtatás miatt. Először is a menopauza még nem jelenti azt, hogy az élet a végéhez közeledik, általában majdnem annyi van hátra az életből, mint amennyi eltelt.
Másodszor, a menopauza nem fogja megszüntetni a nőiességét és a szexuális életét. Sőt, sokakra felszabadítólag hat, hogy már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt.
Noha a menopauza nem betegség, a kialakult tünetek (és nem csak a súlyosak) kezelhetőek, és a páciens kérésére kezelendőek is. Sokféle terápia áll rendelkezésre, az életviteli módosításoktól kezdve a hormonpótlásig.
A menopauza folyamata
A menopauza az utolsó menstruáció, amelyet egy év elteltével állapíthatunk meg hitelt érdemlően. A petefészek aktivitása azonban már a menopauza előtt, a 30-as életévek végén csökkenni kezd, egyre kevesebb ösztrogént és progeszteront termel a női ciklus során, egyre kevesebb tüsző érik meg havonta, és a petesejt kiszabadulása egyre kiszámíthatatlanabb lesz.
A menstruáció jellege is megváltozhat, rövidebb vagy éppen hosszabb lesz, erőteljesebb vagy kevésbé erőteljes, gyakoribb vagy ritkább. A menopauza előtt a vérzések rendszertelenné válnak, nagyon ritka, hogy az utolsó menstruációt megelőzően minden hónapban legyen vérzés. A termékenység ezekkel a változásokkal párhuzamosan csökken. A menopauza többnyire 48 és 52 éves kor között alakul ki.
Mi az a klimax?
A menopauzát kb. 5-6 évvel megelőző, majd 5-6 évvel követő időszak a klimaktérium, azaz klimax.
A menopauza előtti időszak során már jelentkezhet a menopauza néhány tünete, de menstruáció – általában szabálytalan időközönként – még van. A hormonszintek szeszélyesen alakulnak, ezért már megjelenhetnek a hőhullámok és az érzelmi labilitás. Terhesség igen kis eséllyel, de még bekövetkezhet.
A menopauza utáni időszakban a petefészkek sokkal kevesebb ösztrogént állítanak elő (végül szinte semennyit sem), már egyáltalán nem termelnek progeszteront, nincs ovuláció, és nem alakulhat ki terhesség sem. Vannak tünetek, amelyek csak évekkel a menopauza után fejlődnek ki: hasi típusú elhízás, hajritkulás, a nemi szervek szőrzetének megritkulása, hüvelyi szárazság, a mellek megereszkedése.
Betegségek a küszöbön
A hormonális változások következtében jellemző módon megnő az esélye egyes betegségek kialakulásának, illetve a meglévő betegségek rosszabbodásának.
Szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségek alakulhatnak ki. Ez az ösztrogénszint lecsökkenése miatt van.
A csontritkulás (oszteoporózis) kockázata nő. A menopauzát követő pár éven belül a csontok sűrűsége csökkenésnek indul. A csontok meggyengülnek, fokozódik a csonttörések kockázata. Ilyenkor különösen a combnyak, a csukló és a csigolyák törése valószínű. Ezért fontos a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel. Csontritkulásban (különösen annak korai szakaszában) a teherviselési (vagyis a csontokat erősítő) mozgás a legfontosabb (például gyaloglás, kocogás).
Vizeletinkontinencia alakulhat ki. Az ösztrogénszint csökkenése miatt a hüvely és a húgycső rugalmassága csökken, ezért köhögés, nevetés vagy emelés során a vizelet elcseppenhet.
Hízás – ettől rettegnek leginkább nők. A menopauzát követően sok nő hízásnak indul. Ilyenkor kevesebb tápanyagra van szükség, akár napi 200–400 kalóriával is csökkenhet a szükséglet.
Szükséges az életmódváltás
A menopauza kapcsán kialakuló tünetek egy része megfelelő életvitellel is enyhíthető, illetve a szövődmények kockázata csökkenthető.
A hőhullámok rendszeresen mozogással, réteges öltözködéssel enyhíthetők. Sokszor a fűszeres ételek, a dohányzás, az alkohol, a meleg (forró italok, meleg víz, egy meleg szoba) hőhullámot okozhatnak.
Hüvelyi szárazság ellen vény nélkül kapható hüvelyi síkosítók vagy nedvesítők ajánlottak. Az aktív szexuális élet szintén segít.
Alvászavarok miatt kerülendő a koffein, a napközbeni mozgás ajánlott, lefekvés előtt semmiképpen se! Hasznosak lehetnek a különböző relaxációs technikák, például a mélylégzés.
Vizelettartási problémákra a medencefenék izmainak edzése ajánlott, ezzel a vizelet elcseppenése is megelőzhető. Az intimtorna nagyon hasznos.
Csökkentse a szövődmények kockázatát!
– Megfelelő táplálkozással
Változatos étrend, sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, minél kevesebb telített zsír és olaj, illetve csökkentett cukorbevitel. Napi 1200–1500 mg kalcium, 800 nemzetközi egység (NE) D-vitamin.
– Szokjon le!
A dohányzás növeli a szívbetegség, a stroke, az oszteoporózis, a daganatos megbetegedések és számos más betegség kockázatát. Fokozhatja a hőhullámokat, sőt előbbre hozhatja a menopauza jelentkezését.
– Rendszeres mozgás
Hetente legalább 5 napon 30 perc mérsékelt intenzitású mozgás segítségével a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a csontritkulás és több más öregkori betegség kockázata is csökkenthető. A mozgás a stresszt is csökkenti.
– Rendszeres orvosi ellenőrzés
Mammográfia, méhnyakrákszűrő vizsgálat, koleszterinszint-ellenőrzés.
Az írás a webbeteg.hu oldal cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása