Depresszió és édesítőszerek: mi az összefüggés?

Depresszió és édesítőszerek: mi az összefüggés?

A depresszió 10 felnőttből körülbelül egyet érint. Jellemzően negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy öröm hiánya.


Tünetei és kialakulásának okai változatosak és összetettek. Az agyi jelátvitel változása, genetikai hajlam, a személyiség, környezeti tényezők, vagy akár a B1-, B2-, B6-, B12- vagy a D-vitamin hiánya is hozzájárulhat a depresszió kialakulásához.

Mindemellett számos más tényező is befolyással lehet a súlyosságára, így az életkor, a teljes kalóriabevitel, az elhízás, a fizikai aktivitás, a dohányzás, bizonyos gyógyszerek és a szociális helyzet. Napjainkban egyre több bizonyíték utal arra, hogy az étrend is hatással lehet a betegség kialakulására.

Depresszió és édesítőszerek: mi az összefüggés? Az ultrafeldolgozott élelmiszerek

Több vizsgálat arra utal, hogy ultrafeldolgozott, fogyasztásra kész élelmiszerek (UPF, ultraprocessed foods) fogyasztása és egyes betegségek, például a depresszió kockázata között összefüggés van. Az UPF-ek az úgynevezett NOVA-osztályozás szerinti 4. csoportba sorolhatóak:


Az 1. csoport: feldolgozatlan élelmiszernövények, húsok, amelyek elkészítése során legfeljebb az ehetetlen vagy nem kívánt részeket távolítják el, vagy ezeket csak szárítják, aprítják.


A 2. csoport: az 1. csoportba tartozó élelmiszerekből préseléssel, finomítással, őrléssel és szárítással előállított készítmények (pl. olaj, vaj, cukor). Ezeket az összetevőket önmagukban nem, hanem az 1. csoportba tartozó élelmiszerekkel kombinálva fogyasztják.


A 3. csoport: a feldolgozott élelmiszerek (pl. konzervek, sajtok, kenyér) úgy készülnek, hogy az 1. csoportba tartozó élelmiszerekhez a 2. csoportba tartozó anyagokat adnak, majd ezeket különböző módszerekkel (pl. főzés, fermentálás, konzerválás) feldolgozzák a tartósság növelésének, illetve az érzékszervi tulajdonságok javításának céljával.


A 4. csoport: az ultrafeldolgozott élelmiszerek (pl. üdítőitalok, édes vagy sós csomagolt rágcsálnivalók, felvágottak) alig vagy egyáltalán nem tartalmaznak az 1. csoportba tartozó összetevőt, és általában többszörös feldolgozási lépéseken esnek át.
Ezek a konyhai készítményekben általában nem használt alapanyagokat (pl. kazein, laktóz, glutén, invertcukor, hidrogénezett olajok, tartósítószerek) is tartalmaznak. A kizárólag ultrafeldolgozott termékekben található adalékanyagok közé tartoznak azok, amelyeket az élelmiszerek érzékszervi tulajdonságainak megváltoztatására használnak (pl. színezékek, aromák, ízfokozók, csomósodásgátlók, édesítőszerek). A feldolgozás során olyan módszereket is alkalmaznak (pl. hidrogénezés, hidrolízis), amelyeket otthon, konyhai körülmények között nem szoktak.


Az UPF-ek túlzott fogyasztása és bizonyos krónikus betegségek (cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás) fokozott kockázata közötti összefüggést egyre több bizonyíték támasztja alá. Talán meglepő, de ezt a kapcsolatot a depresszió esetén is kimutatták.

Újabb vizsgálatok

Egy újabb vizsgálat eredményeiből megállapítható, hogy akik a kutatás során több UPF-et fogyasztottak, magasabb BMI-vel rendelkeztek, gyakrabban fordultak elő náluk krónikus betegségek (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás), továbbá nagyobb eséllyel dohányoztak és kevesebb fizikai aktivitást végeztek. A depresszió előfordulásának aránya szignifikánsan magasabb volt azok között, akik több UPF-et fogyasztottak.

Az édesítőszer a mumus?Az édesítőszer a mumus?

A tanulmányban az UPF-ek egyes összetevői és a depresszió emelkedett kockázata közötti összefüggéseket is megvizsgálták. Ennek során csupán a mesterségesen édesített italok és a mesterséges édesítőszerek (szacharin, ciklamát, aszpartám, aceszulfám-K, szukralóz, alitám, neotám stb.) voltak összefüggésbe hozhatók a depresszió megnövekedett kockázatával.

Az újabb adatok azt sugallják, hogy ezek az édesítőszerek az úgynevezett purinerg jelátvitelre hatnak az agyban, amely kapcsolatban lehet a depresszió kialakulásával.

A jövő feladata annak megállapítása, hogy milyen mértékű édesítőszer-fogyasztás fokozza a depresszió kialakulásának kockázatát. Addig is célszerű mértékletesen és körültekintően fogyasztani az édesítőszereket, és összességében az ultrafeldolgozott élelmiszereket.


Forrás: www.pirulakalauz.hu Kacz Kornélia Réka cikke 



Hírlevél feliratkozás

Nézd meg mit mond rólunk

az árukereső.hu közössége