Kizárólag emberekre veszélyes a szamárköhögés, amely fertőző légúti betegségként elsősorban a kisgyerekekre, babákra jelent komoly kockázatot.
Úgy kezdődik, mint egy nátha, ezért először nem is gyanakszik a szülő másra: láz, orrfolyás, kis köhögéssel megspékelve. A fullasztó köhögési rohamok, amelyek végét szamárbőgésre hasonlító hangok kísérik; a nehéz levegővétel, az erőlködő köhögés miatti hányás ezután érkezik. Kezeletlenül akár 10-12 hétig is elhúzódik, miközben egyre kimerültebbé, gyengébbé válik a beteg.
Kicsiknél
Bordetella pertussis, parapertussis, bronchiseptica, holmesii – e négy kórokozó váltja ki a cseppfertőzéssel kialakuló betegséget. Terjedése az erőteljes köhögési rohamoknak köszönhető, a fertőzés a tünetek megjelenésétől számítva az első 3-4 hétig tart.
A fertőzésveszély miatt hat hétig csakis otthon tartózkodjon a fertőzött, aki az első két hétben hurutos köhögéstől, hőemelkedéstől, gyakran kötőhártya-gyulladástól szenved. Ezt egy akár 6 hétig is elhúzódó, erőteljes köhögési rohamokkal járó, öklendezős, hányós időszak követi, a tünetek pedig csak lassan mérséklődnek. A kisgyerekek jellemzően ezen a kimerítő folyamaton mennek keresztül. Csak ront a helyzeten, hogy a rohamok éjszaka sem hagyják pihenni. Hiába a védőoltás vagy a kór átvészelése, egyik sem véd meg teljes mértékben a szamárköhögés kéretlen visszatérésétől.
Nagyoknál
A felnőtteknél a szervezet, az immunrendszer állapota, az oltási státusz is befolyásolja a betegség lefolyását, amely igen változatos lehet. Főleg az elhúzódó, hurutos köhögés, a rohamok utáni hányás lehet gyanús. Időseknél a gyengébb immunrendszer miatt nagyjából a gyerekekre jellemző lefolyás jellemző.
Gyanakvásra adhat okot, ha a száraz, főként éjszaka jelentkező száraz köhögési roham hetek óta fennáll (babáknál ezek a rohamok légzésszünettel járnak). Az orvos ilyenkor először a Bordetella-fertőzésre gyanakszik, de biztosat a felköhögött váladékból vett minta mutat ki.
Súlyos szövődmények
A szamárköhögés leggyakoribb szövődményei csecsemőknél a légzésszünet okozta oxigénhiányos állapot, bevérzések az agyban, súlyos központi idegrendszeri tünetekhez vezethetnek. Ezenkívül tüdőgyulladás is kialakulhat. Az erőltetett köhögés következményei: apró bevérzések a szemen, a mellkason. A kicsiknél még lágyék- és köldöksérv is kialakulhat emiatt.
Így ápoljuk a beteget
Otthoni nyugalom, párásítás, elegendő folyadék- és energiabevitel, nyákoldás és -szívás ilyenkor a legjobb módszer a gyógyuláshoz. A köhögéscsillapítók hatástalanságuk miatt mellőzhetőek. Az orvosok legtöbbször makrolid antibiotikumot írnak fel.
A gyereknek ilyenkor is jót tesz a friss levegő, a hányás miatt többször egyen keveset. A köhögési rohamok miatt a haskötő indokolt lehet. Ugrándozás helyett a nyugodt játékra biztassuk.
Megelőzés
A szamárköhögés elleni védőoltás a kötelező oltási rend része, amelyet ismételve kapnak a kicsik: 2, 3, 4 és 18 hónapos korban, majd a 6 éves korcsoportban beadott oltásokkal és emlékeztető vakcinával érhető el a veszélyeztetett korosztály fokozott védelmének kialakítása. Az oltóanyagot kombináltan alkalmazzák torokgyík, merevgörcs ellen.
Az oltás nagyjából 85%-os védelme felmérések szerint legjobb esetben 6 évig áll fenn, így lefedve a fiatal korú kockázati csoportot. A betegség átvészelése után kialakuló védettség tovább, ám maximálisan mindössze 20 évig tart.
A védettség megerősítésére felnőttkorban újonnan kifejlesztett szamárköhögés elleni vakcinák állnak rendelkezésre: 21. életév után egészséges felnőtteknél 10 évente ajánlott egy ismétlő oltás, főleg a kisgyerekek vádelme miatt. Krónikus tüdőbetegek esetében 5 évente.
Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása