Az elhízás a legjellemzőbb tünete a lassú metabolizmusnak (anyagcserének), de más árulkodó jel is áll a hátterében, például az igen kellemetlen székrekedés. Mit tehetünk ezek ellen?
Az anyagcsere a szervezetbe bevitt táplálék energiává történő átalakítását jelenti, amikor a szervezetbe, illetve a sejtekbe eljutott tápanyag lebomlik, és a sejt saját anyagává alakul át. Ez a sejtszinten történő folyamat azonban nem függ össze a székletürítés gyakoriságával.
Kellemetlen tünetek
Sajnos az anyagcsere gyorsasága elsősorban nem rajtunk áll vagy bukik; számos általunk nem befolyásolható tényező határozza meg, mint például a genetika, a nem, a testmagasság.
A székrekedés mindenki számára ismerős, de a huzamosabb ideig tartó idegeskedés, stressz, a kevés folyadékfogyasztás, a rostszegény táplálkozás, a mozgásszegény életmód ugyancsak lassítja a bélműködést. A székrekedés mellé társul a puffadás, a fokozott bélgázképződés. Ez utóbbit az is okozhatja, ha a hasnyálmirigy nem termel megfelelő mennyiségű emésztőenzimet a táplálék megemésztéséhez.
A folyamatos fáradtság, levertség ugyancsak a tünetek között említhető. A napközbeni álmosság ezekhez társul. Gyanús, ha a kilók látszólag indokolatlanul szakadnak fel ránk, hiszen a szokásosnál nem eszünk többet. A végeredmény az elhízás.
A lassú anyagcserénél a hormonrendszer is jelez, hormoningadozás léphet fel, de a vércukorszint-ingadozás is gyakori. Ezt a hirtelen fellépő éhségrohamok is okozhatják, amelyeket szintén a lassú metabolizmus vált ki. A bőr is árulkodó jeleket mutat: gyakran kiszárad, érdes tapintásúvá válik, a haj elvékonyodik, hullik, töredezik.
Fokozzuk az anyagcserét
Elsősorban a sport, a rendszeres mozgás segít. Az izomtömeg-építés során az izomsejteknek több energiára van szükségük, mint zsírra. De ehhez a fehérjedús táplálkozás is fontos. Kocogjunk, sétáljunk nagyokat a friss levegőn, pattanjunk kerékpárra, sétáltassunk kutyát! De az úszás, a kondizás, a különböző csoportos fitneszórák és a jóga is nagyon sokat segít.
Ellenőriztessük pajzsmirigyünket! Az alulműködő pajzsmirigy lassítja az anyagcserét. Életmódváltással, gyógyszeres terápiával fokozható a pajzsmirigy működése, így az anyagcsere is.
Bár sokan a kávéfogyasztásra esküsznek a koffeintartalma miatt, a zöld tea is serkenti az anyagcserét.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alváson több múlik, mint gondolnánk. A tartós alváshiány felborítja a hormonháztartást, ami lassítja az anyagcserét. Az éjszakázás nem ajánlott, este 10 órakor villanyoltás!
Óvatosan a diétával!
A nagyon alacsony kalóriatartalmú diéták többet árthatnak, mint használnak. A tartósan nagyon alacsony energiabevitel hatására a szervezet automatikusan takarékra kapcsol, és csökkenteni az alapanyagcserét, vagyis alacsonyabb lesz az alapfunkciók fenntartásához szükséges kalóriamennyiség. Ezért fordulhat elő, hogy 1-2 hónapon át tartott 1200 kalóriás diétát követően már az akár 1500-1600 kalória bevitele is hízást okozhat. Az egészséges fogyókúrához és az ehhez szükséges kalóriabevitel meghatározásához ajánlott szakember segítségét kérni.
Az étrend-kiegészítőként szedhető anyagcsere-fokozókat jobb kerülni bizonytalan tartalmuk és azok hatásai miatt. Ha mindenképpen erre esküszünk, csak megbízható márka termékét válasszuk!
Forrás: Az írás a www.webbeteg.hu cikkei alapján készült.
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása