A régóta fennálló cukorbetegség a diabéteszes láb kialakulásához vezethet. Ezért nagyon fontos, hogy a cukorbeteg fokozottan óvja lábát a sérülésektől.
A cukorbeteg lábaiban idővel csökken a véráramlás, sérülnek az erek, idegek. Mindez sokáig észrevétlen marad, hiszen az idegkárosodás nem jár fájdalommal. Azonban intő jel, ha egy esetleges seb, vízhólyag igen lassan gyógyul be, sőt, makacs fekéllyé alakul át, főleg a lábujjakon, sarkon.
Gondozott diabétesz
A megelőzésben, illetve a folyamat lassításában segít a folyamatosan gondozott diabétesz: a rendszeres orvosi kontroll, a cukorbetegeknek szóló diéta és életmód, a láb ápolása. A legtöbb végtag-amputáció oka a diabétesz, az ebből adódó fekélyesedés, fertőzés, illetve az érelmeszesedés, szövetelhalás. Pedig a cukorbetegség miatti amputációk zöme megelőzhető lenne, ha a beteg fokozott figyelmet szentelne lábai egészségének.
A tünetek
Az idegi károsodás jellemző tünetei közé tartozik a bizonytalan járás, a láb helyzetének érzékcsökkenése, a nyomásérzékenység csökkenése, a hideg-meleg érzet csökkenése, a bizsergő, zsibogó láb, a száraz bőr a lábon, a melegláb-érzet, a lábfej deformálódása, a bőrkeményedések megjelenése. A nem megfelelő véráralmásra utalhat, ha a láb gyakran fáj, gyakran görcsöl, a színe változik, gyakran jéghideg. A köröm megvastagszik, sebek, fekélyek jelennek meg.
A diabéteszes láb kezelése
Karbantartott vércukorszint nélkül a lábápolás nem hozhat tartós sikert, ezért a diéta, a vércukor-ellenőrzés alapvető fontosságú. Ehhez szükséges a rendszeres sport, mozgás. A séta, gyaloglás, kerékpározás hasznos. Speciális cipőkkel, talpbetétekkel érdemes megőrizni a talp boltozatát. A bőrkeményedéseket, tyúkszemet ajánlott felszámolni puhítókrémekkel, óvatos habköves reszeléssel. A sebkezelés higiéniája alapvető fontosságú. Ha szükséges, rendelői keretek között történjen a kötéscsere, és a felírt antibiotikumok alkalmazása sem maradhat el. Óvatosan vágja a körmét, az olló ne szaladjon bele a húsba, mert ezzel nő a fertőzésveszély, a gyógyulás pedig lassú. A gyógypedikűr a körmök és a lábfej épségét segíti. A forró víz nem használ a diabéteszes lábnak. A mezítlábas járás cukorbetegeknek nem javallott. Kényelmes cipőt és zoknit válasszunk, olyat, ami nem szorítja el a bokát.
Forrás: www.webbeteg.hu
Bejelentkezés
Új fiók létrehozása